Wiadomości

  • 30 września 2021
  • 3 października 2021
  • wyświetleń: 3659

Mieszkańcy zaprotestowali przeciw instalacji przetwarzania odpadów

W środowy wieczór, 29 września przy ul. Lokalnej w Tychach-Urbanowicach odbyło się spotkanie, podczas którego mieszkańcy zaprotestowali przeciwko budowie instalacji beztlenowego przetwarzania odpadów biologicznych w Tychach-Urbanowicach. Kolejne spotkanie 5 października.

Mieszkańcy zaprotestowali przeciw instalacji przetwarzania odpadów - 29.09.2021 · fot. Rada Osiedla Jaroszowice-Urbanowice-Wygorzele


Jak relacjonują przedstawiciele Rady Osiedla Jaroszowice-Urbanowice-Wygorzele w spotkaniu brali udział mieszkańcy osiedla, mieszkańcy Bierunia, Radni Miasta Tychy oraz różne organizacje.

- Dziękujemy wszystkim za liczny udział - kolejne spotkanie z mieszkańcami naszego osiedla odbędzie się 5 października - poinformowała Rada Osiedla, która zaznaczyła, że szczegóły pojawią się na stronie rady w mediach społecznościowych.

Loading...


Przypomnijmy, że Instalacja beztlenowego przetwarzania odpadów biologicznych ma powstać w pobliżu wysypiska śmieci należącego do spółki Master i gminnego Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej z oczyszczalnią ścieków. Mieszkańcy już teraz skarżą się na odór.

Rada osiedla wskazała, że w instalacji mają być przetwarzane produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego: całe zwierzęta martwe lub ich części, produkty pochodzenia zwierzęcego lub inne produkty otrzymane ze zwierząt nieprzeznaczone do spożycia prze ludzi, w tym komórki jajowe, zarodki i nasienie. Proces zakłada przygotowanie, magazynowanie, zbieranie odpadów do przetworzenia. Przewidywana jest również instalacja do spalania wytworzonego w procesach fermentacji biogazu celem wytworzenia z niej energii elektrycznej oraz cieplnej. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Instalacja przetwarzania odpadów w Urbanowicach. Co się za tym kryje?

Zostało wszczęte postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w sprawie: "Budowa instalacji beztlenowego przetwarzania odpadów biologicznych na działce nr ewid. 354/29, obręb Urbanowice, miejscowość Tychy". O sprawie pisaliśmy m.in. w tym artykule: http://www.tychy.info/wiadomosci/13051-urbanowice-ma-powstac-instalacja-przetwarzania-odpadow-tychy

Wniosek o utworzenie instalacji rozpatrywany jest przez Urząd Miasta Tychy pod kątem formalno- prawnym. Wraz z wnioskiem złożony został raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, który aktualnie podlega opiniowaniu oraz uzgodnieniu przez organy zewnętrzne: Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej oraz Urząd Marszałkowski.

Postępowanie trwa, a procedowanie sprawy, jak informuje Urząd Miasta Tychy może potrwać nawet kilka miesięcy.

Stanowisko Urzędu można przeczytać w artykule:
https://www.tychy.info/wiadomosci/13202-stanowisko-urzedu-miasta-dot-instalacji-przetwarzania-odpadow-tychy

ar / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj