Wiadomości

  • 29 listopada 2021
  • 30 listopada 2021
  • wyświetleń: 3224

Nie żyje działacz Solidarności z Tychów

Zmarł Tadeusz Smagacz - w latach 80. działacz antykomunistycznego podziemia w naszym mieście.

tadeusz Smagacz
Tadeusz Smagacz · fot. Klub Gazety Polskiej


Tadeusz Smagacz był jednym z członków komisji założycielskiej, a następnie przewodniczącym „Solidarności” w KWK „Lenin” (dziś KWK „Wesoła” w Mysłowicach). Brał aktywny udział w strajku na terenie kopalni, za co w sierpniu 1988 r. został dyscyplinarnie zwolniony z pracy. W listopadzie 1988 wziął udział w pikiecie zorganizowanej przed KWK „Lenin” w obronie górników zwolnionych z pracy za działalność polityczną. Należał do inicjatorów odbudowy bazy poligraficznej na terenie Tychów i wznowienia druku ulotki pn. „Solidarność Dziś i Jutro". Kolportował prasę podziemną.

W czasach współczesnych Tadeusz Smagacz był członkiem Klubu Gazety Polskiej w Tychach. Został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Zmarł w wieku 72 lat.

Zmarły zostanie pochowany na cmentarzu w Tychach-Żwakowie.

ar / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj