Wiadomości

  • 18 lutego 2021
  • 22 lutego 2021
  • wyświetleń: 22763

[WIZUALIZACJA] Powstała pierwsza koncepcja nowego centrum Tychów

Na zlecenie prywatnego inwestora powstała koncepcja nowego centrum Tychów. To wstępny projekt. Projektant proponuje kontynuację historycznych założeń kształtowania Nowych Tychów stworzonych przez Hannę i Kazimierza Wejchertów. Odwołuje się też do koncepcji "zszycia" obu "brzegów" Stanisława Niemczyka.

[WIZUALIZACJA] Regeneracja Centrum Nowych Tychów - transformacja Alei Jana Pawła II · fot. Mycielski Architecture & Urbanism


Koncepcja centrum udostępniona przez inwestora to jedna z propozycji zagospodarowania terenów przy Alei Jana Pawła II. Projekt nosi tytuł "Regeneracja centrum nowych Tychów - Transformacja Alei Jana Pawła II".

Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach w mediach społecznościowych zawrzało po informacji o tym, że miasto chce sprzedać deweloperom działki przy Al. Jana Pawła II pod budowę kolejnego osiedla mieszkaniowego. Tyszanie zabrali głos - chcą mieć centrum z prawdziwego zdarzenia, przestrzeń życia społecznego, a nie kolejne osiedle. Na Facebooku powstała dedykowana tej sprawie grupa dyskusyjna. Również radni PiS uważają, że same bloki to za mało, by ludzie chcieli żyć w Tychach i złożyli na biurko prezydenta miasta wniosek o wstrzymanie decyzji o sprzedaży gruntu przy Al. Jana Pawła II. W serwisie petycjeonline.com można podpisać petycję mieszkańców o powstrzymanie "dzikiej deweloperki" oraz o budowę centrum miasta z prawdziwego zdarzenia. Prezydent Andrzej Dziuba jest zdania, że Tychy potrzebują nowych mieszkań w obliczu szansy na rozwój gospodarczy, jaki dają m.in. zakłady FCA Poland. Faktem jest również to, że ubywa mieszkańców. Budowa osiedla miałaby być na to remedium. Więcej o dyskusji włodarzy miasta i mieszkańców na temat zagospodarowania terenów w pobliżu "Szkieletora" przeczytacie w artykule Mieszkańcy nie chcą kolejnych bloków - chcą centrum miasta.

[WIZUALIZACJA] Regeneracja Centrum Nowych Tychów - transformacja Alei Jana Pawła II
fot. Mycielski Architecture & Urbanism
Koncepcja nowego centrum}]

- Przez ostatnie kilkadziesiąt lat wielu wybitnych urbanistów, jak również przedstawicieli Urzędu Miasta rozważało jak można kształtować obszar wokół Al. Jan a Pawła II, który obecnie nie spełnia swojej funkcji jako pełnowartościowej części miasta Tychy. Oczekiwania mieszkańców, jak też próby rewitalizacji tego obszaru, nie znajdowały dotychczas znaczącej i kompleksowej odpowiedzi. Wydaje się, że możliwe jest stworzenie nowego wielofunkcyjnego i atrakcyjnego centrum Miasta wokół nowych wysokiej jakości przestrzeni publicznych, które będzie stanowiło nową wizytówką miasta - czytamy w opisie wizualizacji.

- Specyfika propozycji polega na ukształtowaniu Al. Jana Pawła i ul. Dąbrowskiego w ludzkiej skali. Ulice te po obustronnej zabudowie uzupełniającej sprzyjać mogą po regeneracji tak transportowi publicznemu i rowerowemu, jak i spacerom i przebywaniu pieszych, rozrywce, handlowi i życiu miejskiemu - czytamy dalej.

"Propozycja zainicjowania procesu regeneracji centrum Nowych Tychow jest oparta na idei kontynuacji zarówno modernistycznego założenia małżeństwa Hanny i Kazimierza Wejchertów, jak i wykorzystaniu najlepszych wzorów budowy arakcyjnych przestrzeni miejskich sprawdzonych w przeszłości. Kontynuacja historycznego już założenia polegałaby na szacunku do historycznych prób planowania i ukstzałtowania tego obszaru. Byłaby to kontynuacja zarówno osi zielonej północ-południe, jak i pomysłu "parków przy torach" w postaci parków liniowych. Projektant proponuje wypełnienie centralnej części założenia miejskiego z połowy XX wieku przy pomocy uzupełnienia zabudowy wzdłuż ulic zaplanowanych i poprowadzonych wówczas równolegle do osi kolejowej. Proponowane przez Stanisława Niemczyka zszycie obu "brzegów" miasta może nastąpić nie tylko poprzez strukturę połączeń zielenią, mostami, i kładkami, ale przede wszytskim poprzez zamieszkanie większej liczby ludzi w tym centralnym miejscu Tychów" - pisze autor koncepcji.

Projektant przyjął następujące założenia:

  • W Tychach brakuje w centrum atrakcyjnych przestrzeni ulicznych o chatakterze wielkomiejskim, a nie galerii handlowej, albo budynków o charakterze pomnikowym;
  • Żywe i atrakcyjne centrum miasta jest wielofunkcyjne, a więc powinno być zbudowane w oparciu o domy mieszkalne z usługami w parterze i z miejscami pracy na kondygnacjach niższych - typologię znaną z osiedli A i B, ale we współczesnej wersji;
  • Wzmocnienie roli parków liniowych wzdłuż obu głównych osi założenia;
  • Oparcie o zachowanie wartości wstępnej koncepcji Wejchertów opartej na krystalizującym planie miasta kwadracie głównych ulic i dwóch krzyżujących się osi: kolejowej i zielonej.


Autor koncepcji proponuje także analizę komunikacji miejskiej, pieszej i rowerowej w tym miejscu, w tym analizy prognoz ruchu wraz z określeniem natężenia ruchu oraz struktury kierunkowej na poszczególnych skrzyżowaniach i zjazdach, zapewniających dostępność do tego obszaru. Ma pomysł, by aleję Jana Pawła II zwęzić, by uspokoić na niej ruch, dzięki czemu stałaby się bardziej przyjazna dla pieszych.

Projektant zaznacza, że grunty na obszarze opracowania tworzą mozaikę własności prywatnych, gminnych i Skarbu Państwa. Działki pod torami kolejowymi stanowią tereny zamknięte. Konieczna będzie pogłębiona analiza własności oraz zidentyfikowanie instrumentów umożliwiających uwzględnienie niektórych działek w ramach opracowania tzw. master planu.

Projektant zaznaczył, że przedstawione rysunki należy interpretować jako punkt wyjścia do dyskusji nad obszarem. Na początku proponuje przeprowadzenie wstępnego studium wykonalności, a następne warsztatów projektowych, które pozwolą zgromadzić interesariuszy, decydentów, przedstawicieli urzędu miasta, inwestorów oraz społeczność lokalną, by wspólnie pracować nad wizją rozwoju tej części miasta. Na podstawie uzgodnionych wniosków z warsztatów będzie można opracować tzw. master plan operacyjny, którego celem będzie dokładne określenie możliwości i sposobów realizacji, zakresu i etapowania działań.

- Zapewne będą kolejne koncepcje. Z pewnością może jednak ona posłużyć za początek dyskusji o tym, jak mógłby wyglądać ten fragment miasta - mówi radny Krzysztof Król, który udostępnił projekt w mediach społecznościowych.

Loading...

ar / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj