Wiadomości

  • 29 marca 2021
  • 12 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 6217

4 "Różowe skrzyneczki" pojawiły się dziś w Tychach. O co chodzi?

12 kwietnia odbyła się inauguracja Różowej Skrzyneczki w Tychach. Gdzie pojawiły się skrzynki z materiałami higienicznymi dla kobiet?

Różowa skrzyneczka w Tychach
Różowa skrzyneczka także w Tychach! 4 skrytki w 4 budynkach · fot. Klub Radnych Prezydenta Andrzeja Dziuby


W poniedziałek w obecności senator Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, reprezentantki Klubu Radnych Prezydenta Andrzeja Dziuby - Barbary Koniecznej oraz wiceprezydenta ds. społecznych Macieja Gramatyki, przecięto symboliczną wstęgę, rozpoczynając funkcjonowanie Różowych Skrzyneczek w Tychach. Zapas środków higienicznych podarowali asystenci senator oraz Młoda Lewica - Śląskie.

Celem Różowej skrzyneczki jest walka z ubóstwem menstruacyjnym i zabieganie o powszechny dostęp w przestrzeni publicznej do bezpłatnych środków higieny osobistej.

Ze skrzynek będzie można skorzystać pod adresami:
  • Balbina Centrum, ul. Barona 30
  • Pasaż Kultury Andromeda, Plac Baczyńskiego 2
  • Młodzieżowy Dom Kultury nr 1, ul. Hlonda 1
  • Mediateka, ul. Piłsudskiego 12


Loading...


W marcu akcja została zainicjowana z udziałem senator także w Mysłowicach.

Niemal 50 tysięcy osób każdego miesiąca staje przed wyborem: posiłek czy podpaska? - mówi Gabriela Morawska-Stanecka - Dlatego krok po kroku walczymy z problemem, jakim jest ubóstwo menstruacyjne.

Różowa skrzyneczka to oddolna inicjatywa, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do bezpłatnych podpasek, tamponów w przestrzeni publicznej. Ze środkami higieny menstruacyjnej osoby związane z projektem docierają do osób w kryzysie bezdomności, czy skrajnym ubóstwie. Edukują i walczą z miesiączkowym tabu, wykluczeniem menstruacyjnym działają na rzecz szerokiego dostępu do bezpłatnych podpasek w przestrzeni publicznej - szkole, urzędzie, kinie.

różowa skrzynka pojawi się w tychach
fot. tyszanki.pl


Jak podaje organizacja Różowa Skrzyneczka, 4% kobiet i osób menstruujących w Polsce nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 tysięcy osób. Z trudnościami spowodowanymi niedostępnością podpasek w instytucjach publicznych spotyka się jednak każda kobieta - w szkołach, uczelniach, urzędach czy bibliotekach. 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu. Brak środków higieny osobistej w toaletach wyklucza i ogranicza możliwości kobiet. Odbiera im prawo do godnej i komfortowej menstruacji, która jest niezbywalną częścią naszej fizjologii - wskazują działaczki.

Loading...


Różowe skrzyneczki wypełnione podpaskami, tamponami i kubeczkami menstruacyjnymi są umieszczane w różnych miejscach w całej Polsce w szkołach, centrach aktywności lokalnych, miejskich ośrodkach pomocy społecznej, siedzibach stowarzyszeń.Osoby zaangażowane w inicjatywę wystosowały petycję do Władz RP o konieczności powszechnego dostępu do środków higieny osobistej na czas menstruacji w instytucjach publicznych.

Petycja dostępna tutaj.

Inicjatywę można wesprzeć poprzez serwis patronite.pl.

Co myślicie o tej inicjatywie? Jest potrzebna? Czy wykluczenie menstruacyjne / higieniczne jest dużym problemem?

ar / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj