Reklama

Wiadomości

  • 5 marca 2021
  • wyświetleń: 4656

Zmarł Zygmunt Hanusik, tyszanin i legenda Wyscigów Pokoju

Wczoraj późnym wieczorem zmarł Zygmunt Hanusik, tyszanin, wielki polski kolarz, legendarny bohater Wyścigów Pokoju - poinformowała dziś rano Tyska Galeria Sportu. Zobaczcie archiwalne materiały wideo z udziałem kolarza udostępniane przez TGS.

Zygmunt Hanusik
Nie żyje Zygmunt Hanusik · fot. Tyska Galeria Sportu


- Wiedzieliśmy, że "Zyga" od kilku dni walczy o życie. W ubiegłą sobotę, akurat w przeddzień swoich 76. urodzin, znalazł się w szpitalu w Katowicach-Ochojcu z rozległym zawałem serca. Byliśmy jednak pełni nadziei, że tak jak podczas tylu sportowych imprez - będzie skutecznie walczył o zwycięstwo. Niestety, tym razem przegrał - napisali na profilu społecznościowym pracownicy TGS.

Zygmunt Hanusik urodził się w 1945 roku. Pochodzący z tyskiej dzielnicy Wartogłowiec Hanusik był w latach 60. i 70. XX wieku czołowym polskim kolarzem, zwycięzcą wielu prestiżowych zawodów.

Wielką sławę przyniosły mu zwycięskie starty w Wyścigach Pokoju, którymi żyła wtedy cała Polska. W 1968 i 1970 Polska z Hanusikiem w składzie wygrała klasyfikację drużynową Wyścigu, indywidualnie Hanusik najlepiej spisał się w 1970 roku, zajmując w tej punktacji trzecie miejsce. Popularny "Zyga" imponował przede wszystkim brawurowym finiszem, dzięki czemu wygrywał wiele etapów.Zawodnik z Wartogłowca startował również w mistrzostwach świata i Igrzyskach Olimpijskich w 1968 roku w Meksyku. Olimpijskie plany pokrzyżował mu jednak udział w kraksie, kilka kilometrów po starcie.

Hanusik przez większość kariery reprezentował klub Górnik Lędziny. Po zakończeniu startów pracował w Tychach jako trener, od wielu lat organizuje coroczny wyścig ulicami miasta.

W 2019 roku Wojciech Wikarek zrealizował film "Hanys", którego bohaterem jest właśnie popularny "Zyga". Muzeum Miejskie w Tychach przyczyniło się do powstania filmu.

Zygmunt Hanusik wspomina w filmie, jak wielkim przeżyciem był dla jego pokolenia Wyścig:

ar / tychy.info

źródło: Tyska Galeria Sportu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj