Wiadomości

  • 17 listopada 2021
  • 21 listopada 2021
  • wyświetleń: 14887

Kierowca autobusu jeździł bez uprawnień

W pierwszym tygodniu listopada w Tychach policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli autobus Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Tychach, który prowadził 40-letni mężczyzna. Okazało się, że jeździł bez uprawnień. Miał przekroczoną liczbę punktów karnych, dlatego cofnięto mu elektronicznie prawo jazdy (w systemie CEPiK). Posiadał natomiast fizyczny dokument, bo decyzja o ostatecznej utracie prawa jazdy nie jest jeszcze prawomocna. Kierowca został ukarany mandatem.

kontrola maseczek w autobusie, kontrola, policja , autobus, ztm  , pkm tychy
Autobus PKM Tychy - zdjęcie ilustracyjne · fot. KMP Tychy


- Podczas wykonywanych czynności mundurowi ustalili, że kierujący w policyjnych systemach informatycznych ma zablokowany status w ruchu drogowym z uwagi na przekroczoną ilość punktów karnych. Oznacza to, że ogólna liczba punktów ostatecznych i wpisanych tymczasowo przekroczyła 24 lecz przynajmniej jedna ze spraw została skierowana do rozpatrzenia przez sąd. W takim przypadku do czasu otrzymania rozstrzygnięcia sądowego, wszystkie punkty zostają zablokowane i mimo upływu roku od daty danego naruszenia nie są zerowane - wyjaśnia sierż. sztab. Paulina Kęsek z Komendy Miejskiej Policji w Tychach.

- Ustalono, że mężczyźnie wcześniej cofnięto elektronicznie prawo jazdy, jednak decyzja ta nie jest jeszcze prawomocna. Cofniecie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych następuje bowiem w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez starostę (lub prezydenta miasta) w przypadkach określonych w art. 140 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wobec powyższego ukaranie mandatem było spowodowane faktem, iż kwestia cofnięcia uprawnień do kierowania nie została rozstrzygnięta - dodaje zastępczyni oficera prasowego KMP Tychy.

Jak to się stało, że kierowca wsiadł do autobusu? Poprosiliśmy o informację rzecznika PKM Tychy:

- Opisywana sytuacja dotyczy pracownika firmy zewnętrznej świadczącej usługi dla PKM Tychy. 5 listopada na wniosek koordynatora firmy zewnętrznej, pracownik został odsunięty od wykonywania zadań z powodu utraty uprawnień do prowadzenia pojazdów. Systematycznie sprawdzamy posiadanie przez kierowców dokumentów prawa jazdy, jednak nie mamy możliwości ich weryfikacji w systemie CEPiK - wyjaśnia Michał Kasperczyk, rzecznik prasowy PKM Tychy.

ar / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj