Wiadomości

  • 27 marca 2021
  • 29 marca 2021
  • wyświetleń: 6871

Piotr M. skazany za hejt wobec ukraińskiej rodziny

Na dwa miesiące pozbawienia wolności skazał Sąd Rejonowy w Tychach Piotra M., który w mediach społecznościowych dopuścił się aktu nienawiści wobec ukraińskiej rodziny.

O zdarzeniu, do którego doszło w ubiegłym roku, pisaliśmy w artykule Rodzina z Ukrainy chciała zamieszkać w Tychach. Piotr groził jej "maczetą".

Piotr M. pod ogłoszeniem w serwisie Facebook o tym, że ukraińska rodzina z dziećmi szuka mieszkania do wynajęcia, zamieścił agresywny komentarz o treści: „Niech wydupiają do siebie albo kupię maczetę i zrobię im krwawy Śląsk jak oni Wołyń”.

Mężczyzna dokonał wpisu, podpisując się imieniem i nazwiskiem. Komentarzem zajął się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Sprawa trafiła do prokuratury i na drogę sądową. Po roku jest wyrok.

Piotr, Ośrodek Rasizm
fot. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych


Sąd Rejonowy w Tychach nie miał wątpliwości, że takie zachowanie to nawoływanie do nienawiści. Wydał wyrok 2 miesięcy pozbawienia wolności.

W uzasadnieniu sądu czytamy:

"W bliżej nieustalonym okresie czasu, nie później niż w dniu 10 lutego 2020 roku publicznie nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych poprzez umieszczenie komentarza pod ogłoszeniem zamieszczonym na grupie "(...)" treści "Niech wydupiają do siebie... (...)", który to był odpowiedzią na ogłoszenie dotyczące poszukiwania mieszkania do wynajęcia w Tychach przez rodzinę pochodzenia ukraińskiego".

Za podstawę podał art. 256 § 1. kk:

"Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."

wyrok sądu, Piotr M.


- Robi mi się przykro i wstyd, gdy patrzę na profilowe zdjęcia Piotra M. Uświadamiam sobie, że już od dłuższego czasu, gdy widzę grupkę osób noszących narodowe barwy to nie czuję wspólnoty z nimi. Wolę trzymać się z daleka, bo obawiam się prymitywnych nacjonalistów szukających tylko okazji, by pobić "pedała, lewaka, ciapatego". Głupio, że muszę obawiać się ludzi noszących symbole mojego własnego kraju - skomentował w mediach społecznościowych Konrad Dulkowski, prezes Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Loading...


Ośrodek komentował incydent, wskazując, że znieważanie i nawoływanie do nienawiści z powodu pochodzenia, lub narodowości to przestępstwo:

- Nie bez powodu - jak wskazują badania socjologiczne i historia XX wieku słowa są pierwszym stopniem piramidy nienawiści. Po nich następuje wykluczenie, dehumanizacja, fizyczne ataki. Słowa nienawiści ostatecznie prowadziły do eksterminacji. Dlatego stawiamy tamę już na samym początku, nie czekamy na dalsze efekty .

ar / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj