Wiadomości

  • 2 marca 2021
  • 4 marca 2021
  • wyświetleń: 7863

Osada nie do poznania. 12 budynków po termomodernizacji

Ponad 2 lata trwały zakończone właśnie prace związane z termomodernizacją i modernizacją 10 wielorodzinnych budynków mieszkalnych zlokalizowanych przy ulicy Katowickiej w Tychach. W sumie za ok. 11 milionów złotych wykonano renowację ceglanych budynków i 98 znajdujących się w nich mieszkań socjalnych.

Osada


Realizacja tej inwestycji to było bardzo duże wyzwanie. By wykonać prace trzeba było czasowo wyprowadzić mieszkańców, znaleźć im lokale zamienne na terenie miasta.

- Odbyliśmy wiele spotkań z mieszkańcami dzielnicy, z każdym uzgadnialiśmy m.in. terminy wyprowadzek czy tymczasowe miejsca zamieszkania - wspomina Hanna Skoczylas - dziś zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju, wówczas dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, który realizuje inwestycje.

Prace rozpoczęto w IV kwartale 2018 roku.

- Zakres prac obejmował wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych, renowację elewacji z cegły, wymianę lub naprawę dachów, wzmocnienia stropów nad piwnicami, renowację klatek schodowych, przebudowę stref wejściowych do budynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej - wylicza Agata Goc, dyrektor MZBM w Tychach.

Budynki na os. Osada po termomodernizacji · fot. UM Tychy


W ramach całego przedsięwzięcia zostały także wymienione źródła ogrzewania - piece węglowe zostały zastąpione ekologicznymi, dwufunkcyjnymi kotłami gazowymi. W budynkach wymieniono także instalacje wewnętrzne: elektryczną, gazową, centralnego ogrzewania, centralnie ciepłej wody oraz wodnokanalizacyjne.

Lokale zostały także odnowione i wyposażone w urządzenia sanitarne, kuchenki gazowe oraz czujniki czadu. Niektórzy mieszkańcy wrócili już na Osadę. Pani Anna Handzlik razem z synem, wprowadziła się do jednego z pierwszych wyremontowanych budynków, już w maju 2020 roku.

- Mam astmę i inne problemy zdrowotne więc dla mnie to ogromny plus, że mam ciepło, czysto i nie muszę przychodzić z pracy i dokładać do pieca. Mieszka mi się naprawdę bardzo dobrze - mówi Anna Handzlik.

Spacerując w ostatnich tygodniach przez osiedle widać samochody przywożące meble, ekipy montażowe, słychać dźwięk wiertarek. Dzielnica wraca do życia.

Budynki na os. Osada po termomodernizacji
Budynki na os. Osada po termomodernizacji · fot. UM Tychy


Na ten moment czekali Jolanta i Eugeniusz Foryńscy, którzy na Osadzie mieszkają od 41 lat.

- To nasze miejsce na ziemi, nie zamienilibyśmy go na mieszkanie w centrum Tychów. Mamy dużo zieleni, świeże powietrze i spokój - mówi zgodnie małżeństwo. - Mam mieszkanie, działeczkę, garaż, co nam więcej trzeba? - dodaje Eugeniusz Foryński.

Gminie zależało, by zachować wyjątkowy charakter Osady, dlatego m.in. budynki z czerwonej cegły docieplano od wewnątrz, zamiast klasycznego sposobu obłożenia elewacji styropianem, a całość prac była prowadzona w uzgodnieniu i pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

- Jeden z budynków, w którym dziś znajduje się 10 mieszkań ul. Katowicka 231 to budynek po byłej szkole z 1902 roku, zachował się nawet stary projekt szkoły - mówi Maciej Głogowski, inspektor nadzoru w MZBM Tychy.

Na realizacje tego projektu miasto uzyskało blisko 6 milionów złotych dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Budynki na os. Osada po termomodernizacji
Budynki na os. Osada po termomodernizacji · fot. UM Tychy


Na tym prace na Osadzie się nie kończą.

- Zabezpieczyliśmy środki w budżecie gminy na zagospodarowania terenów wokół budynków. Do końca czerwca zostanie wykonane rozpoczęte już zagospodarowanie podwórka przy ul. Katowickiej 207 i 209. Trwa postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy, który wykona drogi wewnętrzne, parkingi, chodniki, obiekty małej architektury: altany śmietnikowe, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i place zabaw - mówi Hanna Skoczylas - dziś zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

W planach także oświetlenie terenu oraz nasadzenia zieleni.

- Ponadstuletnia Osada to wyjątkowe miejsce na mapie Tychów, w którym można zobaczyć prawdziwe familoki. Zależało nam, by zachować wyjątkowość tego miejsca, a jednocześnie poprawić warunki mieszkaniowe i podnieść atrakcyjność tego osiedla - mówi Andrzej Dziuba, Prezydent Tychów.

Kilka lat temu na terenie Osady, przy ul. Katowickiej 229, gruntownie wyremontowano świetlicę środowiskową. Powstało tam centrum animacji społeczno-kulturalnej dla mieszkańców dzielnicy. Na co dzień korzysta z niej ok. 20 dzieci w wieku od 7 - 16 lat.

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj