Wiadomości

  • 23 stycznia 2021
  • 25 stycznia 2021
  • wyświetleń: 5645

[FOTO] W Tychach odbyła się demonstracja w obronie drzew

24 stycznia o 15.00 w Tychach przed Urzędem Miasta odbyła się demonstracja Śląskiego Ruchu Klimatycznego pod hasłem „Walczymy o klimat”. Aktywiści i aktywistki przypominali, że właśnie minął kolejny rok, który zbliża nas do katastrofy klimatycznej, i nawołują do intensywnych działań na rzecz ochrony klimatu.

Demonstracja w obronie drzew w Tychach - 24.01.2021 · fot. Tomasz Pestka / tychy.info


ŚRK mobilizuje nie tylko pojedyncze osoby, ale przede wszystkim władze odpowiedzialne za podejmowanie proklimatycznych decyzji. Wpływ na obniżanie emisji CO2 - które są główną przyczyną kryzysu klimatycznego - mają decyzje nie tylko organizacji międzynarodowych i władz krajowych, ale także samorządów lokalnych. Dlatego też niedzielne wydarzenie odbyło się w różnych miastach regionu: Katowicach, Mysłowicach, Rybniku, Tychach, Mikołowie, Dąbrowie Górniczej i Siemianowicach Śląskich.

Manifestacja w Tychach odbyła się pod hasłem „Walczymy o klimat. Walczymy o drzewa” i - ze względu na obowiązujące przepisy sanitarne - wzięło w niej udział 5 osób.

- Stajemy w obronie drzew, ponieważ - jak wynika z informacji przekazanych przez Urząd Miasta i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego - w ciągu ostatnich sześciu lat wycięto ich prawie 18 tysięcy, podczas gdy nasadzeń rekompensacyjnych było około 4 tysięcy. Drzewa są nie tylko wycinane, ale też niszczone podczas inwestycji. Niestety przykłady można mnożyć - mówi aktywistka Katarzyna Bizacka. - Prezydent Dziuba zapomina, co jest jego konstytucyjnym obowiązkiem. Nie inwestycje drogowe czy budowanie stadionów, ale troska o środowisko. Chcemy mu o tym przypomnieć. Czas, żeby miejska przyroda przestała być w Tychach traktowana po macoszemu. Czas na podjęcie skutecznych działań mitygacyjnych i adaptacyjnych miasta do zmian klimatu - dodaje.

BM / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj