Wiadomości

  • 12 sierpnia 2021
  • 15 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 5350

Zawieszone kursy i zmiany na liniach. W PKM brakuje kierowców

Uwaga pasażerowie autobusów ZTM! Od piątku, 13 sierpnia wprowadzone zostaną zmiany dla linii S, 33, 65, M18 relacji Tychy, Mikołów, Gliwice. To jednak nie wszystkie trudności, jakie w najbliższych dniach mogą czekać osoby korzystające z komunikacji publicznej na terenie Górnoślasko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przez braki kadrowe w spółce PKM Tychy niektóre kursy mogą być odwołane. Tak było w czwartek, 12 sierpnia. ZTM zaleca śledzenie komunikatów na bieżąco na swoich stronach internetowych. Rzecznik PKM-u wyjaśnia sytuację. Przezwoźnik planuje zatrudnienie kierowców.

Pierwszy autobus w barwach Metropolii we flocie PKM Tychy
W PKM Tychy brakuje kierowców. Niektóre kursy są odwoływane · fot. PKM Tychy


Na razie wiadomo, że od 13 sierpnia wystąpią braki w połączeniach relacji Tychy, Mikołów, Gliwice. Na linii S zawieszone zostaną następujące kursy: 7:03 z Mąkołowca, 7:40 ze Żwakowa, 8:16 z Mąkołowca. Zawieszeniu na czas nieokreślony ulegają linie 33 i 65.

"W celu minimalizacji utrudnień związanych z zawieszeniem linii 33, linia M18 będzie kursowała według zmienionego rozkładu jazdy zakładającego włączenie do obsługi przystanków: Reta Hipermarket, Borowa Wieś Świetlica, Paniówki Skrzyżowanie, Gliwice Okrężna" - czytamy w komunikacie ZTM. To odpowiedź na braki kadrowe w PKM Tychy, który realizuje połączenia na terenie Metropolii.

Trudną sytuację tyskiego przewoźnika odczuli pasażerowie już w czwartek, 12 sierpnia, kiedy od rana były odwoływane niektóre kursy - m.in.:
  • na linii 4 relacji Tychy Towarowa - Katowice Aleja Korfantego oraz Katowice Aleja Korfantego - Tychy Sikorskiego Wiadukt,
  • na linii S relacji Mąkołowiec Łabędzia - Żwaków Rogatki,
  • na linii L relacji Bieruń Domy Polne - Czułów Narcyzów,
  • na linii L relacji Wartogłowiec Kościół - Bieruń Domy Polne,
  • na linii 33 relacji Tychy Towarowa - Gliwice Plac Piastów,
  • na linii 554 relacji Tychy Lodowisko - Chełm Mały Pętla.


Jak dowiedzieliśmy się w Zarządzie Transportu Metropolitalnego, kolejne kursy mogą być odwołane.

Sytuację wyjaśnia rzecznik ZTM, Michał Wawrzaszek:

- Odwołane kursy wynikają z braków w kadrze u przewoźnika PKM Tychy, któremu zlecamy wykonanie usługi przewozu. Spółka boryka się z pewnymi trudnościami - brakuje kierowców do realizacji zadań zleconych przez nas. Wspólnie z PKM-em, po konsultacjach, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie zmian w rozkładach jazdy tak, aby zminimalizować te niedogodności w postaci nagle niespodziewanie odwoływanych kursów - mówi.

Na ten moment nie jest możliwe określenie z wyprzedzeniem, które kursy mogą zostać odwołane. Wszystkie bieżące komunikaty o utrudnieniach (odwołanych kursach) można śledzić na stronach:
https://www.facebook.com/ZTMAlert
https://rj.metropoliaztm.pl/news/


Zapytaliśmy także rzecznika, czy ZTM spodziewa się dużych trudności w realizacji kursów po rozpoczęciu roku szkolnego, który zbliża się wielkimi krokami.

- Liczymy, że do tego czasu PKM Tychy upora się z brakami w kadrze, ale jednocześnie, projektując rozkłady jazdy, każdorazowo bierzemy pod uwagę możliwości naszych przewoźników - powiedział nam rzecznik.

Sytuację w PKM Tychy skomentował też Michał Kasperczyk - rzecznik prasowy przewoźnika.

- Po uruchomieniu linii metropolitalnych miała nastąpić optymalizacja, w tym likwidacja części dotychczas realizowanych kursów w ramach obsługiwanych linii. ZTM prowadzi analizy i uzgodnienia z gminami nt. docelowej siatki połączeń, po których będzie można określić optymalną liczbę etatów do wykonywania pracy przewozowej. Bezpośrednią przyczyną zaistniałej sytuacji jest zwiększona liczba kierowców przebywających na zwolnieniach lekarskich w ostatnim czasie. Zwykle nie ma problemu, aby w grafiku pracy kierowców wprowadzać zastępstwa, natomiast obecnie wielu kierowców przebywa na wcześniej zaplanowanych urlopach. Po wakacjach sytuacja powinna wrócić do normy o ile organizator nie zdecyduje inaczej.

Jak poinformował nas Michał Kasperczyk obecnie w PKM Tychy zatrudnionych jest obecnie 244 kierowców, w nadchodzących miesiącach spółka planuje zatrudnić kolejnych 20. Docelowa liczba kierowców będzie znana po wprowadzeniu linii metropolitalnych oraz dostosowaniu do nich linii gminnych.

W ostatnich 3 miesiącach wypowiedzenia złożyło 7 kierowców, natomiast w ostatnim miesiącu napłynęło do firmy 8 aplikacji. Spółka otrzymuje telefony z pytaniami o możliwość podjęcia pracy.

- Zwykle kandydaci do pracy po pomyślnym przejściu rozmów kwalifikacyjnych i badań odbywają szkolenie w firmie, które w zależności od ich doświadczenia trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. W przypadku kandydatów z prawem jazdy kat. B, którym PKM finansuje zdobywanie uprawnień okres ten jest odpowiednio dłuższy - wyjaśnia M. Kasperczyk.

Jak podaje rzecznik, średnie miesięczne wynagrodzenie brutto kierowców w PKM Tychy za ostanie 3 miesiące (bez nagród jubileuszowych, odpraw i ekwiwalentów) wyniosło 5769,74 zł.

ar / tychy.info

źródło: ZTM

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj