Reklama

Wiadomości

  • 4 września 2021
  • 22 września 2021
  • wyświetleń: 10768

Wehikuł czasu z Ryśkiem Riedlem - wydarzenia w Tychach

W Tychach w najbliższych tygodniach będzie można przenieść się do czasów, gdy żył i tworzył legendarny wokalista zespołu Dżem. Zobaczcie harmonogram imprez poświęconych bluesmanowi z Tychów!

Dżem, koncert , rock na plaży
Koncert z cyklu Rock na plaży w minionych latach · fot. UM Tychy


W rodzinnym mieście artysty trwa cykl wydarzeń związanych z Ryszardem Riedlem. Zaplanowano odsłonięcie muralu poświęconego wokaliście, koncert zespołu Dżem i Cree, spektakl plenerowy Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach „Skazany na bluesa” w reż. Arkadiusza Jakubika, pokaz filmu „Skazany na bluesa” w reż. Jana Kidawy-Błońskiego, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach cyklu Portrety Literackie odbędzie się spotkanie z Marcinem Sitko - autorem biografii Ryśka Riedla.

Mural Ryszarda RiedlaEfekty pracy duetu Czary-Mury czyli Marty Piróg i Marka Greli mieszkańcy Tychów mogli zobaczyć w sobotę 4 września o godz. 15.00 przy ul. Filaretów 14. Wtedy odbyło się symboliczne odsłonięcie muralu Ryszarda Riedla.

Oprócz Andrzeja Dziuby - Prezydenta Miasta Tychy, autorów Czary-Mury: Marty Piróg i Marka Greli pojawili się także specjalnie zaproszeni goście: Sebastian Riedel - syn Ryszarda Riedla, muzyk, wokalista, kompozytor, Maciej Kuszela - fotograf, którego zdjęcie stało się inspiracją do powstającej sylwetki Ryszarda Riedla; Mirosław Bochenek - poeta, autor tekstów m.in. słynnego „Autsajdera”, którego motto: „Zawsze warto być człowiekiem” znajduje się na powstającym w Tychach muralu.

Fotorelacja:
https://www.tychy.info/wiadomosci/12907-foto-odsloniecie-muralu-ryska-riedla-gosciem-sebastian-riedel-tychy

Rock nie na Plaży: Dżem & CreeOkazją do wykonania dzieła stał się organizowany w mieście festiwal “Rock na Plaży”, który co roku gromadził na Dzikiej Plaży w Paprocanach tłumy fanów zespołów Dżem, Cree oraz Ryśka Riedla. Tegoroczna edycja, z uwagi na wciąż trwającą pandemię, nie pozwoliła na organizację wydarzenia w dotychczasowej formule. Pojawiła się jednak przestrzeń, aby upamiętnić kultową dla miasta postać Ryszarda Riedla. I tak zamiast „Rocku na Plaży” odbył się „Rock nie na Plaży” w pierwszy powakacyjny weekend w Tychach. 4 września o godz. 18.00 w Teatrze Małym, w miejscu, gdzie Dżem grywał jeszcze z Ryśkiem Riedlem, a grupa Sebastiana Riedla nie występowała od 10 lat. Grupy Cree i Dżem zagrały swoje najlepsze utwory, które od lat porywają tłumy. Organizatorzy zapraszają do obejrzenia transmisji z koncertu na kanale YouTube Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Fotorelacja i link do wideorelacji:
https://www.tychy.info/wiadomosci/12655-zdjecia-rock-nie-na-plazy-cree-i-dzem-zagrali-w-teatrze-malym-tychy

11. Noc Teatrów Metropolii - PrologW piątek, 10 września w Tychach w Parku Miejskim Solidarności Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego z Katowic zainauguruje 11. Noc Teatrów Metropolii. O godzinie 20.00 plenerowy spektakl „Skazany na bluesa” w reżyserii Arkadiusza Jakubika. To poruszająca historia o przyjaźni, wolności, miłości i przede wszystkim o nie zawsze wygranej walce z samym sobą.

Kilkunastu aktorów Teatru Śląskiego, grająca na żywo kapela, klimat śląskich malarzy naiwnych i nieśmiertelne piosenki Dżemu układają się w poruszającą historię o przyjaźni, wolności i miłości, lecz przede wszystkim o nie zawsze wygranej walce z samym sobą. W roli głównej Maciej Lipina - wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów i pedagog muzyczny.

Ważne! Na wydarzenie wstęp wolny. Liczba miejsc na terenie strefy widza z ustawionymi w odpowiednich odległościach krzesełkami plenerowej widowni ograniczona do 250 miejsc. Obowiązują maseczki zakrywające usta i nos podczas całego wydarzenia.

Organizatorem wydarzenia jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, a partnerem Miasto Tychy.

Pokaz filmu "Skazany na bluesa" - kino samochodowe pod Żyrafą17 września o 19.30 w ramach kina samochodowego pod „Żyrafą” na dużym ekranie będzie można obejrzeć film „Skazany na bluesa” (2005) w reż. Jana Kidawy-Błońskiego. To opowieść o Ryszardzie Riedlu, liderze i wokaliście kultowej grupy Dżem, która stała się jednym z największych polskich zespołów.

Bohaterem filmu jest Rysiek Riedel, który w latach 1976-94 był wokalistą zespołu Dżem. W filmie ujrzymy dzieciństwo Riedla w Chorzowie, przyjaźnie i fascynacje oraz początek konfliktu z ojcem, który pozostawił ogromne piętno na ich życiu, a także o próbie wyjścia Ryśka z nałogu. Jak mówią sami twórcy, z tej opowieści wynikają dwie rzeczy: że nie da się wygrać z przeznaczeniem i że marzenia nigdy się nie spełniają.

- Rysiek Riedel słynął z tego, że był mrukiem, nie otwierał się na zewnątrz. Wszystko, co wiedzieliśmy o nim i jego wnętrzu, to były teksty piosenek - mówił Jan Kidawa-Błoński, reżyser filmu „Skazany na bluesa” o Ryszardzie Riedlu i zespole Dżem.

Wstęp na pokaz filmu jest wolny.

Portrety Literackie: Marcin Sitko: „Rysiek Riedel” tom II22 września o 18.00 w Mediatece w ramach cyklu Portrety Literackie organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną odbędzie się spotkanie z wyjątkowymi gośćmi: Marcin Sitko (autor biografii Ryśka Riedla), Mirosław Bochenek (poeta, felietonista, autor tekstów piosenek dla m.in. zespołu Dżem) i Sebastian Riedel (muzyk, wokalista, kompozytor).

Uwaga! Na spotkanie obowiązywać będą wejściówki, których wydawanie rozpoczniemy 6 września w Dziale Muzycznym w Mediatece, a ich liczba uzależniona jest od rządowych wytycznych dotyczących epidemii. Kontakt tel.: 32 438 04 75

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj