Wiadomości

  • 21 marca 2021
  • 25 marca 2021
  • wyświetleń: 12880

Tychy na mapie Europy z XIX wieku w serwisie mapire.eu

Tichau - to niemiecka nazwa Tychów widniejąca na historycznej, scyfryzowanej mapie Europy w XIX wieku udostępnionej w serwisie mapire.eu.

Tychy na XIX-wiecznej mapie Europy
Tychy na XIX-wiecznej mapie Europy


Na historycznej mapie możemy odszukać niemieckie nazwy dzisiejszych dzielnic naszego miasta, a dawniej wsi i przysiółów: Paprotzan (Paprocany), Czulow (Czułów), Monkolowietz (Mąkołowiec), Wilkowy (Wilkowyje), Glinka, Zwakow (Żwaków), Zawisc (Zawiść), Urbanowitz (Urbanowice), Czielmitz (Cielmice), Jaroschowitz (Jaroszowice), Wartoglowietz (Wartogłowiec), Wygorzelle (Wygorzele). Na mapie widnieje nazwa Paprocaner Hutte nad Jeziorem Paprocańskim, które zostało tworzone właśnie na potrzeby huty pod koniec XVIII wieku. Huta działała do 1878 roku. Mapę historyczną możemy porównywać na bieżąco z mapą współczesną, widoczną w sąsiednim oknie.

- Na mapie widać, jak niektóre ulice nie zmieniły się od tego czasu - wskazuje nasz czytelnik, który zaproponował udostępnienie mapy naszym czytelnikom.

Tychy w XIX wieku i współcześnie znajdziemy na platformie mapire.eu - kliknij tutaj.

ar / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj