Wiadomości

  • 23 marca 2021
  • 23 maja 2021
  • wyświetleń: 5770

Przystań Kajakowa z Grand Prix w Plebiscycie Polska Architektura XXL!

W piątek, 21 maja odbyła się uroczysta gala online 13. edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Podczas transmisji na żywo poznaliśmy laureatów konkursu. Nagrodę główną Grand Prix przyznawaną przez jury zdobyła przystań kajakowa MOSM nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach zaprojektowana przez pracownię RS+ Robert Skitek!

Przystań kajakowa nad Jeziorem Paprocańskim
Przystań Kajakowa z Grand Prix w Plebiscycie Polska Architektura XXL! · fot. Michał Janusiński / UM Tychy


W skład jury wchodzili laureaci poprzedniej edycji Plebiscytu. Jak czytamy w komunikacie, przystań kajakowa nagrodę otrzymała za ciekawie wpisujący się w zastany kontekst miejsca obiekt, niejako integrujący się z otoczeniem i projekt z rozmachem.

Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury - grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów http://www.ksa24.pl.

Do tegorocznej edycji Plebiscytu można było zgłaszać obiekty zrealizowane w 2020 roku oraz te, które nie wzięły udziału w Polskiej Architekturze 2019 a zostały oddane do użytku w 2019 roku. Kryteria wyboru najciekawszych obiektów to ich funkcjonalność, innowacyjność, zgodność z aktualnymi trendami społecznymi, środowiskowymi oraz technicznymi. Szukaliśmy też prac biur i zespołów, które nie należą jeszcze do mainstreamu polskiej architektury, a wyróżniają się ambicją i twórczym podejściem do projektowania.

W kategoriach konkursowych: kubatura, wnętrze i krajobraz swoje nagrody przyznawało jury oraz internauci. To wyróżnienia równoległe, jedne wręczane przez grono architektów i dizajnerów, drugie - przez odbiorców, obserwatorów, użytkowników stworzonych obiektów. Tyska przystań kajakowa także wzięła udział w głosowaniu internautów, jednak nie znalazła się wśród faworytów.

architektura xxl


W kategorii „Kubatura”, wśród obiektów publicznych internauci oraz jury najwyżej ocenili szklany biurowiec Press Glass Polska k. Częstochowy, zaprojektowany przez pracownię Konior Studio. Wśród prywatnych obiektów kubaturowych użytkownicy internetu najwyżej ocenili Dom Przełamany we Wrocławiu, którego autorem jest pracownia S3NS Architektura. W tej samej kategorii jurorzy postanowili swoją nagrodę przyznać apartamentom na Wilczej Porębie autorstwa Studia de.materia.

Wśród wnętrz publicznych najwięcej głosów publiczności zebrało wnętrze biura coworkingowego Chillispaces.com w Krakowie autorstwa pracowni Make It Yours, MAKA Architekci oraz Grupy NONO. W tej samej kategorii jury najwyżej oceniło wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi zaprojektowane przez pracownię The Design Group.

Wnętrzem prywatnym, które najbardziej spodobało się internautom było mieszkanie w Gdańsku zaprojektowane przez pracownię Magma. Jurorzy zdecydowali inaczej - wg nich najlepszym wnętrzem prywatnym gdzie zdefiniowanie architektury w bryle i elewacjach domu znajduje swoje odzwierciedlenie w intrygującym wnętrzu, a dobór materiałów podkreśla niesamowity klimat miejsca jest wnętrze domu Ślonsko Chałpa zaprojektowane przez pracownię mode:lina.

W kategorii najlepszych przestrzeni publicznych w opinii internautów na nagrodę zasłużył Park uśmiechu we Wrocławiu, zaprojektowany przez pracownię IKROPKA. W opinii jury za atrakcyjność rozwiązań i klimat miejsca oraz ciekawe możliwości spędzania czasu z jednoczesną intymnością dla użytkowników, najbardziej wyróżniła się wielofunkcyjna strefa aktywności w Chorzowie zaprojektowana przez pracownię SLAS architekci.

Wśród ogrodów prywatnych nagroda publiczności oraz nagroda jury powędrowała w te same ręce, czyli do pracowni Gardenae za ogród na skarpie w Karpicku.

Wyniki głosowania internautów poznaliśmy 13 kwietnia, a rozstrzygnięcie plebiscytu Polska Architektura XXL odbyło się 21 maja w postaci transmisji online w serwisie YouTube oraz na Facebooku Grupy Sztuka Architektury. Zobaczcie zapis transmisji:Więcej o wynikach plebiscytu na: https://sztuka-architektury.pl/article/14722/zwyciezcy-plebiscytu-polska-architektura-xxl-2020-oto-najlepsze-realizacje-minionego-roku

ar / tychy.info

źródło: Sztuka Architektury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj