Wiadomości

  • 16 września 2021
  • 17 września 2021
  • wyświetleń: 3656

Co z odkrytym basenem w Tychach? Prezydent nie jest przychylny

W lipcu wniosek w sprawie budowy basenu odkrytego na terenie Tychów złożył w imieniu klubu radnych
PiS Marek Gołosz. Przedstawiciele mieszkańców przypominają, że basen miał pierwotnie powstać w połowie kadencji obecnego samorządu. Do sprawy odniósł się podczas ostatniej - sierpniowej - sesji Rady Miasta prezydent Andrzej Dziuba, który nie jest przychylny budowie basenu. Wskazał, że są pilniejsze wydatki. Przy okazji rozmowy o inwestycjach, wspomniano także o problemie szpitalnego leczenia dzieci z terenu naszego miasta.

basen odkryty
Czy w Tychach powstanie otwarty basen? · fot. pixabay.com


Radni w lipcu zawnioskowali do władz miasta o zarezerwowanie środków potrzebnych do zrealizowania budowy basenu odkrytego - oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji. Pisaliśmy o tym w artykule Jest wniosek o budowę basenu otwartego w Tychach. Rajcy z komisji finansów jednogłośnie poparli wniosek o zabezpieczenie środków na budowę.

- Na koniec czerwca złożyłem wniosek na komisji finansów wybudowanie kompleksu basenów otwartych w Tychach. Wszyscy radni poparli ten wniosek. Mieszkańcy czekają już wiele lat na ten basen. Mijają wakacje, także już po temacie, ale za kilka miesięcy znowu powróci temat, znowu będziemy się prażyć w mieście, w upale, nie będzie możliwości żeby się gdzieś schłodzić. Nawiązał pan do słów, że musimy myśleć perspektywicznie, żeby ściągać ludzi do naszego miasta. Jak mamy ściągnąć ludzi, jak basenu odkrytego nie mamy. A w okolicznych miasteczkach są takie baseny i musimy do nich dojeżdżać. Do szpitala z dziećmi musimy do Ligoty też dojeżdżać. W tej chwili wykupiliśmy i jest już prawie wykończony Dom Pomocy Społecznej w Kobiórze, czyli też poza miastem. Więc jak mamy ściągnąć tych mieszkańców, jak po wszystkie te ważne rzeczy musimy jeździć do innych miast? Proszę o odpowiedź, kiedy będzie budowany basen, bo mieszkańcy już 20 lat, a może i więcej czekają. Nie mogą się doczekać - mówił podczas sesji w dniu 26 sierpnia Radny Marek Gołosz.

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba odpowiedział:

- Szanowny panie radny, pan podnosił - lub nie - rękę za budżetem i pan doskonale wie, co jest w budżecie na 2021 rok. Do projektu budżetu na rok 2022 jeszcze nie przystąpiliśmy, będziemy rozpatrywać wszystkie państwa wnioski, również ten, ale już dziś chciałem zapytać pana, żeby pan mi odpowiedział publicznie i wobec mieszkańców, co jest w tej chwili ważniejsze: budowa bloku operacyjnego przy szpitalu, czy odkryty basen? Nie jest tak, że w każdym mieście są odkryte baseny. Fajnie, bo jest w Łaziskach, można podjechać do innych miast. Mamy świetnie rozwiniętą komunikację publiczną, na którą płacimy bardzo dobrze, i to nie jest tak, że każde miasto musi mieć wszystko u siebie. Najlepszym przykładem są Katowice, które wiedząc, że Tychy wybudowały aquapark, nie budują u siebie aqauparku, bo mieszkańcy Katowic bardzo sprawną komunikacją publiczną mogą przyjechać do Tychów do aquaparku. Miasto poszło więc w budowę basenu. Czy pańskim zdaniem mamy przeznaczyć pieniądze np. na salę operacyjną przy szpitalu i wiele innych inwestycji, które czekają w kolejce, czy budować odkryty basen, który będzie czynny może 2, może 2,5 miesiąca w roku, a potem będzie stał pusty, bo taki mamy klimat- powiedział prezydent podczas sesji.

Mare Gołosz odparł:

- Panie prezydencie, od kreowania budżetu jest tu pan, a nie ja. Jestem tylko skromnym radnym. W pierwszej kolejności wybudował pan pole golfowe, a nie żadne bloki operacyjne i nie izbę przyjęć dla dzieci w szpitalu, która jest ważnym, a może i najważniejszym tematem w tym mieście - mówił.

- W okresie letnim, kiedy jest bardzo gorąco, te 2 miesiące są bardzo ważne, ponieważ większość ludzi nie wyjeżdża nigdzie w ciepłe kraje i tam się nie schładza w klimatyzowanych pomieszczeniach. Chcemy mieć godne warunki, bo to miasto jest, jak to się mówi, "dobrym miejscem". Takie rzeczy jak basen to są elementarne w tak dużych miastach. Wydaje mi się że basen odkryty to jest podstawa. Myślę, że większość mieszkańców się ze mną zgodzi, ponieważ rozmawiam z nimi na co dzień. Efekt posta, który zamieściłem w mediach społecznościowych był taki, że wszyscy poparli ten temat. No może parę głosów było negatywnych, ale większość poparła. Może to jest potrzeba, którą trzeba zrealizować. Jeśli pan jej nie zrealizuje, to w przyszłości jakiś nowy prezydent będzie chciał ją zrealizować - podsumował radny.

Prezydent odpowiedział:

- Ja nie wiem co się stało, że panu tak strasznie leży na wątrobie pole golfowe. To nie jest z resztą pole golfowe, tylko pole do nauki gry w golfa i chciałem panu powiedzieć, że ono kosztowało niecałe 2 miliony zł. Ćwiczą na nim setki ludzi, proszę tam kiedykolwiek podjechać i zobaczyć, ilu okolicznych mieszkańców z osiedla przychodzi uczyć się grać, bo członkowie Tyskiego Klubu Golfowego, którzy potrafią grać, za darmo udzielają lekcji mieszkańcom. A ilu mieszkańców chodzi np. na stadion lekkoatletyczny. Tak bardzo pan parł do jego wybudowania. I słusznie. I został wybudowany. Proszę porównać te dwie liczby: Ile osób chodzi na pole do nauki gry w golfa (...). Powiedział pan że nie wybudowałem izby przyjęć. Ile razy będziemy mówić że to NFZ w tym kraju rozdaje karty, jeśli chodzi o służbę zdrowia. To NFZ zdecydował że jest w kilku miejscach przez nich wyznaczonych oddział, który zajmuje się kompleksowo leczeniem dzieci i nie rozdrabnia kontraktów na małe miasta. Dzisiaj nie potrafimy skompletować załogi do szpitala do izby przyjęć, a cóż dopiero mówić o chirurgach dziecięcych (...) - mówił Andrzej Dziuba podczas sesji Rady Miasta.

ar / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj