Wiadomości

  • 4 czerwca 2021
  • 5 czerwca 2021
  • wyświetleń: 4180

Zmarł Zbigniew Skorek - człowiek teatru. Pogrzeb w sobotę

Nie żyje Zbigniew Skorek - nauczyciel muzyki, wybitny twórca kultury, założyciel Amatorskiego Teatru Ruchu i Pantomimy "Migreska". Był związany z Teatrem Małym.

Nie żyje Krzysztof Skorek
Nie żyje Zbigniew Skorek · fot. archiwum prywatne


Zbigniew Skorek zmarł 1 czerwca w wieku 71 lat. Był wieloletnim nauczycielem muzyki w szkołach oraz nauczycielem ruchu scenicznego i pantomimy w Studium Aktorskim Doroty Pomykały w Katowicach. "Migreskę" założył w 1974 roku w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza” przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Oskard”. Od 1982 roku do 2016 roku teatr miał siedzibę w Teatrze Małym.

Zbigniew Skorek prowadził zespół przez 20 lat. Potem na 5 lat przekazał pałeczkę swojemu synowi Marcinowi, absolwentowi gliwickiego Studium Wokalno-Baletowego. W 1999 roku ponownie objął prowadzenie "Migreski".

W ciągu 35 lat w zajęciach brały udział dwa pokolenia młodzieży. Wykształcił setki młodych aktorów. Głównym celem Zbigniewa Skorka było rozwijanie wyobraźni, zdolności ekspresyjnych ciała, umiejętności obserwacji świata.

Z "Migreski" wyszli m.in. Ireneusz Krosny (znany mim, twórca Teatru Jednego Mima), Dagmara Łanucha (twórczyni wielokrotnie nagradzanego Autorskiego Teatru Ruchu WAMPA), Piotr Jasek (prozaik, poeta, autor tekstów piosenek, z zawodu scenarzysta po Studium Scenariuszowym przy Łódzkiej Filmówce, z wykształcenia filozof; w roku 2004 został głównym scenarzystą „Na Wspólnej”, a w 2006 - „Egzaminu z życia”; od roku 2007 - „BrzydUli”), Mariusz Drozdowski (zawodowy aktor-mim, tancerz, nauczyciel pantomimy i ruchu scenicznego pracujący m.in. w Operetce Śląskiej, Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, katowickim Teatrze GUGalander, Operze Wrocławskiej).

Rodzina poinformowała, że wystawienie trumny zmarłego odbędzie się w kaplicy przy kościele Bł. Karoliny w sobotę, 5 czerwca o godz. 11.30. Masza pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele Bł. Karoliny o godz. 12.00.

Zbigniew Skorek zostanie pochowany na cmentarzu komunalnym na Wartogłowcu przy ul. Cmentarnej (kwatera D-190 obok kaplicy).

ar / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Mały

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj