Wiadomości

  • 27 lipca 2021
  • wyświetleń: 6252

Jak mogłaby wyglądać Dzika Plaża na Paprocanach? Konkursowe projekty

Rozstrzygnięto konkurs studencki na opracowanie koncepcji przestrzenno-architektonicznej zagospodarowania Dzikiej Plaży na Paprocanach. Zwycięskie projekty posłużą jako inspiracja do kształtowania przestrzeni nad Jeziorem Paprocańskim.

Tyskie Lampiony
fot. Paweł Białas, Kamil Bryłka, Michał Ciebień
Tyskie Lampiony to jeden ze zwycięskich projektów w konkursie studenckim na opracowanie koncepcji zagospodarowania Dzikiej Plaży na Paprocanach}]

Jury w składzie Hanna Skoczylas (zastępca Prezydenta ds. Zrównoważonego Rozwoju), Kamila Haja, Magdalena Storożenko i Wojciech Lesiak (pracownicy wydziału Innowacji i Inwestycji Urzędu Miasta Tychy), Anna Syska (Miejski Konserwator Zabytków), prof. PŚ Andrzej Duda oraz prof. PŚ Tomasz Wagner nagrodziło pięć prac. Dwie równorzędne nagrody I stopnia (z nagrodą pieniężną w wysokości 1500 pln) otrzymały:

  • praca wykonana przez zespół w składzie: Piotr Gajdka, Krzysztof Hendel (Monada, numer 1380),
  • praca wykonana przez zespół w składzie: Paweł Białas, Kamil Bryłka, Michał Ciebień, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach (Tyskie lampiony, numer 5243).


Decyzją Komisji przyznano także 3 równorzędne wyróżnienia (z nagrodą pieniężną w wysokości 600 PLN). Wyróżnienie otrzymały zespoły w składzie:

  • Agnieszka Stawinoga, Monika Binioszek, Szymon Świderski, Paweł Aleksy (5669)
  • Jakub Nobis, Jakub Nowakowski (7900)
  • Daria Bal, Katarzyna Kędziorczyk, Nicole Kossowska (6146
)

Rozdanie nagród odbędzie się 25 sierpnia na terenie Browaru Obywatelskiego w Tychach w trakcie międzynarodowych warsztatów z designu Meeting of Design Students Silesia (MEDS). Zwycięskie projekty posłużą jako inspiracja do kształtowania przestrzeni na „Dzikiej Plaży” nad Jeziorem Paprocańskim.

Koncepcje Dzikiej Plaży w dwóch zwycięskich projektach1. Projekt Tyskie LampionyZespół zabudowy zaprojektowano w taki sposób, aby korelował z otaczającą go przestrzenią - jeziorem, plażą i lasem, pozwalając na przenikanie się przestrzeni wody, natury i funkcji rekreacyjnej. Dobrano takie formy i materiały, które miałyby uwydatnić walory przyrodnicze plaży, a nie zdominowałyby krajobrazu. Projektowane pawilony nawiązują do lampionów - świecących w ciemności przedmiotów. Pawilony przykuwałyby uwagę i zapraszały do doświadczania ich przestrzeni i otoczenia.

Tyskie Lampiony
fot. Paweł Białas, Kamil Bryłka, Michał Ciebień
Tyskie Lampiony to jeden ze zwycięskich projektów w konkursie studenckim na opracowanie koncepcji zagospodarowania Dzikiej Plaży na Paprocanach}]

Projekt zakłada powstanie trzech pawilonów inspirowanych kształtem lampionów na planie koła o różnej średnicy i wysokości. Razem stworzą nietuzinkową kompozycję przestrzenną widoczną z wielu punktów w otoczeniu zbiornika wodnego. Takie rozwiązanie przyczyni się według autorów do popularyzacji miejsca, dodatkowo pozostając przeciwwagą dla przeciwległego, mocno zagospodarowanego brzegu jeziora. Jak podkreślają twórcy koncepcji, w otoczeniu pawilonów będzie dominowała natura, która będzie głównym atutem miejsca.

Projekt "Tyskie Lampiony" w formacie PDF: https://umtychy.pl/upload/pdf/folders/191/5243.pdf

2. Projekt MonadaProjekt wykonany przez zespół Piotra Gajdki i Krzysztofa Hendela zakłada zachowanie dzikości terenu. Dzika Plaża miałaby nadal stanowić przeciwwagę dla drugiego brzegu Jeziora. Szacunek dla tego, co zastane (przerobić, a nie wyrzucić), kameralne plaże, wspieranie wędkarzy, stary układ komunikacyjny, jak najmniej niepotrzebnych ścieżek - to główne założenia tego projektu.

Projekt Monada
fot. Piotr Gajdka, Krzysztof Hendel
Projekt Monada}]

Autorom koncepcji zależy na tym, by w jak największym stopniu zachować naturalny charakter zbiornika paprocańskiego oraz terenów przyległych (uniknięcie wycinki drzew, brak zabudowania linii brzegowej i utrzymanie jej w naturalnym charakterze. Postanowiono zachować pierwotny układ ścieżek i zaplanowano jedynie wymianę części nawierzchni z kostki na ubite kruszywo, aby podkreślić naturalny charakter tego miejsca. Ważne dla projektanta jest także utrzymanie naturalnych siedlisk ptactwa dzięki zatrzymaniu dostępu ludzi do miejsc bytowania dzikiej przyrody. Planuje się użycie palików uniemożliwiających degradowanie terenów zielonych przy Dzikiej Plaży poprzez parkowanie równolegle do drogi . Duzy nacisk położono na infrastrukturę rowerową.

Projekt Monada
fot. Piotr Gajdka, Krzysztof Hendel
Projekt Monada}]

Projekt zakłada budowę szerokiego na 4 metry ciągu pieszo-rowerowego, wiaty na rowery, pryszniców dla rowerzystów. Zaproponowano też rozszerzenie powierzchni pokrytej piaskiem na terenie nadbrzeża.

Punkt gastronomiczny według tej koncepcji powinien zostać usytuowany centralnie. Znajdowałaby się w nim także toalety wyposażone w prysznice i dostosowane do osób niepełnosprawnych. W bezpośrednim sąsiedztwie stolików restauracyjnych zostałaby usytuowana strefa relaksu z alternatywnymi siedziskami - pufami czy hamakami oraz kilkoma stołami. Ta przestrzeń mogłaby być wykorzystywana także jako parkiet taneczny. Całość wykonana zostałaby z lekkiej drewnianej, szkieletowej konstrukcji i przykryta ekstensywnym dachem zielonym.

Obok gastronomii miałaby stanąć scena dla różnego rodzaju imprez - koncertów plenerowych, kina letniego, spektakli. Mogłaby być ona otwierana w różnych kierunkach, w zależności od potrzeb.

Projekt zakłada również budowę ambony do obserwacji ptactwa oraz ustawienie lamp solarnych.

Link do projektu w pliku PDF:
https://umtychy.pl/upload/pdf/folders/191/1380.pdf

Linki do wyróżnionych projektów w formacie PDF:

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj