Reklama

Wiadomości

  • 11 września 2021
  • wyświetleń: 4116

W Tychach ma niebawem powstać sklep socjalny

Miasto przeznaczy 50 tysięcy złotych na utworzenie i prowadzenie sklepu socjalnego przez organizację pożytku publicznego, wybraną w ramach otwartego konkursu ofert.

Spichlerz - sklep socjalny w Katowicach
Spichlerz - sklep socjalny w Katowicach · fot. Wolne Miejsce / Facebook


Jak dowiedzieliśmy się w tyskim magistracie, urząd przygotowuje się do konkursu, który ma być ogłoszony jeszcze we wrześniu.

Sklep Socjalny jako pierwsze miasto w Polsce uruchomiły Katowice pod koniec 2020 roku. Osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej mogą tam się zaopatrzyć w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej. Prowadzenie sklepu zostało powierzone jednej z katowickich organizacji pozarządowych - Fundacji Wolne Miejsce, która znana jest mieszkańcom z wielu cennych inicjatyw - organizacji wigilii i śniadania wielkanocnego dla samotnych, koordynowaniem dostarczania posiłków potrzebującym w trakcie pandemii. Ponadto, w lokalu wydzielona została specjalna przestrzeń na klubo-kawiarnię, dedykowana szczególnie katowickim seniorom w wieku 60 plus, skupionych wokół organizacji senioralnych działających aktywnie i regularnie na terenie miasta Katowice (np. w Klubach Seniora, fundacjach, stowarzyszeniach, Uniwersytecie III Wieku).

Przypomnijmy: w lutym br. pisaliśmy, że tyscy radni interpelują w sprawie utworzenia w Tychach sklepu socjalnego dla uboższych mieszkańców miasta, podobnego do tego, jaki od kilku miesięcy działa na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach. Prezydent Tychów zapowiedział wówczas, że podobny obiekt może powstać w naszym mieście.

O utworzenie sklepu socjalnego w Tychach wnioskował Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

- Sklep socjalny to miejsce, w którym za okazaniem specjalnego skierowania, można zakupić pełnowartościowe produkty w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Powstanie sklepu socjalnego jest wyjściem naprzeciw osób, które zalazły się w trudnej sytuacji życiowej, doświadczającym stałych lub tymczasowych trudności finansowych i życiowych, pojawiających się w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich, jak np. nagła utrata pracy - czytamy w interpelacji.

Pod interpelacją w sprawie utworzenia podobnego miejsca w Tychach podpisali się: Anita Skapczyk, Aleksandra Wysocka-Siembiga, Iwona Oleksiak, Andrzej Kściuczyk, Jarosław Hajduk, Sławomir Wróbel oraz Marek Gołosz.

Warto dodać, że przedstawiciele miasta zainteresowani realizacją pomysłu, nawiązali zimą kontakt z Fundacją Wolne Miejsce, która zakłada i prowadzi sieć ogólnopolskich sklepów socjalnych "Spichlerz , dedykowanych osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, są zagrożone samotnością oraz wykluczeniem społecznym.

ar / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj