tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 9 lutego 2021
  • 22 lutego 2021

Czy w Tychach powstanie sklep socjalny dla uboższych mieszkańców?

Tyscy radni interpelują w sprawie utworzenia w Tychach sklepu socjalnego dla uboższych mieszkańców miasta, podobnego do tego, jaki od kilku miesięcy działa na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach. Prezydent Tychów zapowiada, że podobny obiekt może powstać w naszym mieście.

Spichlerz - sklep socjalny w Katowicach
Spichlerz - sklep socjalny w Katowicach · fot. Wolne Miejsce / Facebook


O utworzenie sklepu socjalnego w naszym mieście wnioskuje Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

- Wnioskujemy o rozeznanie możliwości powstania w Tychach sklepu socjalnego na wzór tego, który od kilku miesięcy funkcjonuje w Katowicach ze wsparciem miasta, również tym finansowym. Sklep socjalny to miejsce, w którym za okazaniem specjalnego skierowania, można zakupić pełnowartościowe produkty w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Powstanie sklepu socjalnego jest wyjściem naprzeciw osób, które zalazły się w trudnej sytuacji życiowej, doświadczającym stałych lub tymczasowych trudności finansowych i życiowych, pojawiających się w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich, jak np. nagła utrata pracy - czytamy w interpelacji.

Pod interpelacją w sprawie utworzenia podobnego miejsca w Tychach podpisali się: Anita Skapczyk, Aleksandra Wysocka-Siembiga, Iwona Oleksiak, Andrzej Kściuczyk, Jarosław Hajduk, Sławomir Wróbel oraz Marek Gołosz.

Loading...


Katowice pod koniec 2020 roku uruchomiły taki sklep jako pierwsze miasto w Polsce. Osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej mogą tam się zaopatrzyć w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej. Prowadzenie sklepu zostało powierzone jednej z katowickich organizacji pozarządowych - Fundacji Wolne Miejsce, która znana jest mieszkańcom z wielu cennych inicjatyw - organizacji wigilii i śniadania wielkanocnego dla samotnych, koordynowaniem dostarczania posiłków potrzebującym w trakcie pandemii.

Ponadto, w lokalu wydzielona została specjalna przestrzeń na klubo-kawiarnię, dedykowana szczególnie katowickim seniorom w wieku 60 plus, skupionych wokół organizacji senioralnych działających aktywnie i regularnie na terenie miasta Katowice (np. w Klubach Seniora, fundacjach, stowarzyszeniach, Uniwersytecie III Wieku).

Dla Seniorów posiadających skierowanie z MOPS przygotowano ponadto dodatkowe udogodnienie. Wystarczy zadzwonić na numer Srebrnego Telefonu (32) 251 69 00 lub na ogólnopolską infolinię Wspieraj Seniora - (22) 505 11 11 lub napisać na adres: senior@mops.katowice.pl, a Fundacja Wolne Miejsce przygotuje i bezpłatnie dowiezie zakupy ze Sklepu Socjalnego wprost do miejsca zamieszkania Seniora. Koszt zakupionych produktów i artykułów pokrywa senior. Zakupów można też dokonywać za pośrednictwem bliskich lub osobiście.

Prezydent Tychów odpowiada, że już w grudniu 2020 roku radny Rafał Żelazny poprosił o zapoznanie się z projektem modelu biznesowego dla sklepów socjalnych.

Miasto nawiązało kontakt z Fundacją Wolne Miejsce, która zakłada i prowadzi sieć ogólnopolskich sklepów socjalnych "Spichlerz , dedykowanych osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, są zagrożone samotnością oraz wykluczeniem społecznym.

- Pierwszy pilotażowy sklep powstał w grudniu ubiegłego roku w Katowicach. Obserwujemy jego działalność. Jeżeli będzie pozytywnie odbierany przez mieszkańców, poczynione zostaną odpowiednie kroki do stworzenia podobnej placówki w naszym mieście - odpowiedział na wniosek Andrzej Dziuba.

ar / tychy.info, źródło: UM Katowice, MOPS Katowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.