tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 21 marca 2021
  • 22 marca 2021

[WIDEO] Tyszanin zrekonstruował cyfrowo dumę II RP: Luxtorpedę

Tyszanin Radek Grec zrekonstruował cyfrowo dumę II RP: Luxtorpedę. Zachęcamy do obejrzenia wideo, które z dnia na dzień cieszy się coraz większą popularnością!Luxtorpeda to wagon motorowy produkowany przed wojną przez zakłady Fablok - Chrzanów na licencji Austro-Daimler-Puch. Na ówczesne czasy był to szczyt kolejowej techniki porównywalny z dzisiejszymi superpociągami. Ze względu na wysokie ceny biletów podróżowali nim głównie najzamożniejsi. Warto podkreślić, że do dzisiaj jest rekordzistą czasu przejazdu na trasie Kraków - Zakopane (2h 18m). Napędzany dwoma silnikami Diesla, osiągał prędkość maksymalną ok 130 km/h.

Wyprodukowany w liczbie zaledwie 5 egzemplarzy. Wszystkie zostały zniszczone podczas wojny lub tuż po niej.

- Nie podjęto do tej pory prób rekonstrukcji pojazdu, więc podjąłem się próby rekonstrukcji cyfrowej przy pomocy techniki 3D bazując na planach oraz zdjęciach z epoki, aby model był jak najbardziej zgodny z oryginałem - tłumaczy Radek Grec, autor filmu.

BM / tychy.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.