Reklama

Wiadomości

  • 15 września 2021
  • 23 września 2021
  • wyświetleń: 5268

[FOTO] Zmiany po 45 latach - zajezdnia PKM Tychy przebudowana

Dobiegły końca trwające dwa lata prace przy przebudowie zajezdni PKM Tychy. W tym czasie wykonano m.in. kompleksową przebudowę budynku hali napraw, utworzono 27 stanowisk obsługi pojazdów (11 wyposażonych w kanały), a także rozebrano niepotrzebne obiekty i sieci. W środę, 22 września, nowa zajezdnia została uroczyście otwarta. Tego dnia obchodziliśmy Dzień bez Samochodu.

Zmiany po 45 latach - zajezdnia PKM Tychy przebudowana - uroczyste otwarcie - 22.09.2021 · fot. Michał Kasperczyk


W zajezdni przebudowano plac manewrowo-postojowy z miejscami parkowania autobusów, trolejbusów i mikrobusów, wykonano nową nawierzchnię asfaltową, betonową oraz chodniki a starą sieć trakcji trolejbusowej zastąpiła nowa.

Czas przebudowy był niezwykle trudnym okresem dla pracowników PKM Tychy. W tym czasie ograniczona była dostępność placu postojowego oraz niektórych pomieszczeń a część autobusów parkowała na zewnętrznym parkingu. Naprawy pojazdów nawet zimą odbywały się w tymczasowej hali namiotowej, jak również utrzymanie czystości pojazdów odbywało się w utrudnionych warunkach.

Zmiany po 45 latach - zajezdnia PKM Tychy przebudowana - 09.2021
Zmiany po 45 latach - zajezdnia PKM Tychy przebudowana - 09.2021 · fot. PKM Tychy


Nowa zajezdnia usprawni proces obsługi autobusów zasilanych gazem CNG oraz trolejbusów i autobusów elektrycznych. Hala napraw została zaprojektowana w taki sposób, aby wszystkie stanowiska były przelotowe, co pozwoli na lepsze wykorzystanie powierzchni. Ponadto stanowiska postojowe dla autobusów zostały wyposażone w dodatkowe punkty tankowania gazu, co w związku ze wzrostem liczby autobusów gazowych stało się niezbędne. W ramach przebudowy instalacji gazowej CNG, wykonano 48 stanowisk wolnego tankowania autobusów.

Zmiany po 45 latach - zajezdnia PKM Tychy przebudowana - 09.2021
Zmiany po 45 latach - zajezdnia PKM Tychy przebudowana - 09.2021 · fot. PKM Tychy


Wykonawcą inwestycji był Mostostal Warszawa S.A., który zmodernizował tyską zajezdnie autobusową za blisko 61 mln zł brutto z czego dofinansowanie unijne wyniosło 42 mln zł. Modernizacja zajezdni autobusowej jest częścią wartego 140 mln zł projektu UE, zakładającego rozwój komunikacji miejskiej w Tychach (dofinansowanie całościowe wyniosło 100 mln).

W ramach projektu oprócz przebudowy zajezdni, miasto zakupiło 51 autobusów zasilanych CNG, 10 mikrobusów, 3 sztuki niskopodłogowych trolejbusów, 2 elektrobusy, 3 sztuki pojazdów serwisowych i pogotowia technicznego. Po przebudowie tyska zajezdnia stała się jedyną w Polsce, która ma niemal w 100% autobusy zasilane gazem ziemnym CNG czyli paliwem alternatywnym do oleju napędowego. Tym samym Tychy umocnią swoją pozycję lidera pod względem zastosowania paliw alternatywnych w transporcie publicznym. To bardzo ważne w kontekście walki samorządów - także Tychów - ze smogiem. Autobus zasilany gazem CNG emituje o 70 proc. mniej zanieczyszczeń niż nowe autobusy z silnikami diesla.

- Przebudowa zajezdni to najważniejsza inwestycja w historii naszej spółki. Weszliśmy w XXI wiek. Teraz spełniamy najwyższe standardy, a komfort pracowników zatrudnionych w PKM Tychy znacznie się poprawił. Dziękuję wszystkim, dzięki którym tę trudną inwestycje udało się zrealizować - mówił podczas otwarcia Miłosz Stec - prezes PKM Tychy.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy, PKM Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2021 roku" podaj