Wiadomości

  • 4 marca 2022
  • wyświetleń: 2281

Prezydent Tychów apeluje: pomagajmy mądrze!

- Od kilku dni wiele osób zastanawia się, co możemy zrobić, by pomóc obywatelkom i obywatelom Ukrainy. Pomagamy niemal wszyscy i to na wiele możliwych sposobów. Niejednokrotnie już za to Wam dziękowałem. Proszę jednak - pomagajmy z sercem, ale mądrze. Bądźmy w tej pomocy odpowiedzialni - apeluje prezydent Andrzej Dziuba.

Andrzej Dziuba
Prezydent Tychów apeluje: pomagajmy mądrze! · fot. BM / tychy.info


Głowa Tychów prosi m.in., by nie przynosić do punktów zbiórek starej czy zniszczonej odzieży. W punktach na terenie miasta przyjmowana jest tylko odzież nowa. Zabiera też głos w sprawie transportu uchodźców z przejść granicznych w głąb kraju:

- Nie należy również przywozić uchodźców z granicy bez zapewnienia im bezpłatnego zamieszkania i opieki na czas nieokreślony (nie wiemy jak długo będzie trwała wojna). Mamy już sygnały o osobach, które oferując pomoc przywożą do nas uchodźców, a potem chcą się ich pozbyć. Liczba miejsc w przygotowanych przez nas lokalizacjach dla osób kierowanych przez Punkt Pomocy Cudzoziemcom nie jest nieograniczona. Osoby przyjmujące uchodźców pod dach niestety NIE mogą dziś zakładać, że gmina zapłaci im za udostępniony lokal oraz pokryje opłaty (prąd, woda, gaz, itd.) Nie mamy obecnie takich możliwości prawnych ani finansowych, ponieważ Wojewoda Śląski wyraźnie zaznaczył na spotkaniu z samorządowcami, że (przynajmniej na chwilę obecną) rząd nie deklaruje pomocy finansowej osobom prywatnym, które zaopiekowały się uchodźcami ani pomocy finansowej uchodźcom - zaznacza Andrzej Dziuba.

- Uzyskanie świadczeń z MOPS obecnie jest możliwe w przypadku osób posiadających status uchodźcy. Trwają jednak rządowe prace nad specustawą dla uchodźców - informuje prezydent.

- Wszystkie osoby, które trafiły do naszego miasta uciekając przez wojną, mogą natomiast korzystać z zebranych podczas zbiórek darów. Zbiórki prowadzone są m.in. na Tyskich Halach Targowych oraz na Placu św. Anny 4 - dodaje.

Jeśli chcecie w jakikolwiek sposób pomóc, możecie zgłosić się na adres wolontariat@razemtychy.pl.

Urząd Miasta Tychy uruchomił też rachunek do wpłacania darowizn dla uchodźców z Ukrainy. Dane: Gmina Miasta Tychy, nr rachunku 58 1240 3464 1111 0011 1188 6750.

O wszystkich zmianach i decyzjach rządowych Urząd Miasta Tychy będzie informować na stronie https://umtychy.pl/ukraina

Loading...

ar / tychy.info

źródło: Andrzej Dziuba - Prezydent Tychów / facebook.com

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Wojna na Ukrainie Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj