Wiadomości

  • 3 lutego 2023
  • wyświetleń: 1470

Tyski Quiz Wiedzy o samorządzie, mieście i nie tylko…

Integracyjno-edukacyjna, dwujęzyczna gra karciana trafiła po feriach do tyskich szkół, w których uczą się ukraińskie dzieci i młodzież, a także Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Centrum Kultury i Punktu Pomocy Cudzoziemcom.

Tyski Quiz Wiedzy
Tyski Quiz Wiedzy · fot. Piotr Podsiadły / UM Tychy


Quiz skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (kl. IV-VIII) i ponadpodstawowych. Każdy zestaw zawiera 100 kart z pytaniami podzielonymi na 4 kategorie: "Wiedza o Tychach", "Wiedza o Polsce i Ukrainie", "Wiedza o społeczeństwie" i kategoria pytań otwartych - "Poznajmy się". Quiz ma charakter edukacyjny, ale nie tylko - jego celem jest także integracja dzieci i młodzieży.

- W tyskich szkołach uczy się obecnie około 700 uczniów będących uchodźcami z Ukrainy. Konieczność opuszczenia swojego domu, rodziny i znajomych to wyjątkowo trudna sytuacja dla młodych ludzi, niezależnie od narodowości. Postanowiliśmy stworzyć dodatkowy pretekst do bliższego, wzajemnego poznania się, ale także poszerzenia swojej wiedzy o naszym mieście i samorządzie. Dlatego Tyski Quiz Wiedzy został opracowany w dwóch językach - polskim i ukraińskim - mówi Ewa Grudniok - rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Tychy.

W quizie znajdziemy pytania m.in. o to, "gdzie nie spotkamy w Polsce żubra?", "kto wybiera prezydenta miasta?", "rzeźby jakich zwierząt znajdziemy na Starym Rynku w Tychach?", czy "jaka pisarka została upamiętniona na jednym z tyskich murali na os. N?". Wśród pytań znajdują się także te dotyczące Ukrainy m.in. "jaką nazwę nosi najwyższy szczyt Ukrainy?".

Tyski Quiz Wiedzy
Tyski Quiz Wiedzy · fot. Piotr Podsiadły / UM Tychy


Ważną częścią gry są tzw. pytania otwarte, dzięki którym dzieci i młodzież mogą się lepiej poznać np. "Wymień 3 najważniejsze rzeczy, które chciał(a)byś zrobić w życiu?", " Gdzie lubisz spędzać czas?", "Co lubisz w Tychach?".

Do każdej gry dołączona jest instrukcja, ale zasady są bardzo proste. Grupa dzieli się na 2 drużyny, każda losuje po kolei pytania i odczytuje je drużynie przeciwnej. Jeśli odpowiedź jest poprawna karta trafia do drużyny, która dobrze odpowiedziała, a jeśli błędna odkładamy kartę na bok. Wygrywa ten zespół, który zdobył więcej kart.

W przypadku pytań z kategorii „poznajmy się” osoba losująca kartę czyta pytanie i wyznacza osobę z przeciwnej drużyny, która na nie odpowiada.

Urząd Miasta Tychy zrealizował ten projekt dzięki dotacji pozyskanej z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Projekt graficzny przygotowała pracownia Młode Studio, a realizacją zajął się kolektyw Mamy Projekt.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Wojna na Ukrainie Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj