Wiadomości

 • 9 stycznia 2023
 • wyświetleń: 1359

Tak Tychy pomagały Ukrainie w 2022 roku

Rok 2022 zdominowany został przez wydarzenia za wschodnią granicą Polski - wojnę w Ukrainie. Od pierwszych jej dni tyszanie zaangażowali się w aktywną pomoc obywatelom Ukrainy. 5785 nadanych nr PESEL, 8000 osób z udzieloną pomocą w Punkcie Pomocy Cudzoziemcom, 110 000 kg produktów przekazanych uchodźcom. Poniżej podsumowanie tyskich działań.

Ukraina, Um Tychy
Na Urzędzie Miasta Tychy zawisła flaga Ukrainy · fot. Piotr Podsiadły / UM Tychy


Luty 2022

Od samego początku wojny w Ukrainie tyszanie włączyli się w działania pomocowe. Rada Miasta Tychy podczas nadzwyczajnej sesji przyjęła poprzez aklamację "Apel o pokój na Ukrainie". Na Placu św. Anny przy Punkcie Pomocy Cudzoziemcom tyszanie organizowali zbiókę rzeczową (jedzenie, odzież, chemia gospodarcza, przedmioty codziennego użytku), w tym samym czasie wolontariusze szukali mieszkań, pomagali w formalnościach związanych z zapisem dzieci do szkół i przedszkoli.

Powstała także miejska podstrona internetowa - z wszystkimi najważniejszymi informacjami dla przybywających do Tychów obywateli Ukrainy.

Marzec 2022

Na terenie Tyskich Hal Targowych otwarto specjalny punkt wydawania żywności i produktów osobom przybywającym do Tychów z Ukrainy.

Codziennie, ponad 300 Ukraińców otrzymuje informacje o pobycie w Tychach i możliwościach uzyskania pomocy. W urzędzie otrzymują numery PESEL i rejestrują statusy ochrony czasowej w Polsce. Darmowe mieszkania, edukacja, wypoczynek i sport dla dzieci, zatrudnienie, pomoc materialna i żywnościowa, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską - to wszystko Tychy zorganizowały dla ukraińskich rodzin już w pierwszym miesiącu po wybuchu wojny.

Do końca marca 2022 r.:

 • 250 osób znalazło zatrudnienie za pośrednictwem Urzędu Pracy w Tychach;
 • 2526 otrzymało numer PESEL;
 • ponad 6000 osób zgłosiło się do Centrów Pomocy Cudzoziemcom;
 • wydano 50 000 kg produktów i rzeczy;
 • o pomoc finansową wystąpiło 680 rodzin (łącznie ponad 1300 osób);
 • 605 uczniów ukraińskich znalazło się w tyskich placówkach oświatowych;
 • 221 wolontariuszy było zaangażowanych w pomoc;
 • uruchomiono rachunek, na który można wpłacać darowiznę dla uchodźców z Ukrainy;
 • 7 autobusów miejskich zostało przekazanych ukraińskiemu miastu Lwów.


Kwiecień 2022

Do połowy kwietnia 2022 r. Tyskie Centrum Wolontariatu oraz Fundacja Międzynarodowe Centrum Pomocy Psychologicznej przy pl. Św. Anna 4 dostarczyły uchodźcom z Ukrainy ponad 126 000 produktów i 8 600 paczek z pomocą materialną.

Aby usprawnić komunikację z Ukraińcami, opracowano i uruchomiono osobny elektroniczny formularz pytań - ankietę dla obywateli Ukrainy - każdy może zadawać pytania po ukraińsku i otrzymać odpowiedź oraz wsparcie ze strony miasta.

26 kwietnia Miejskie Centrum Kultury w Tychach zorganizowało koncert dla Ukraińców, w którym wystąpili uczniowie i nauczyciele szkoły muzycznej. Podczas koncertu można było wpłacać datki na rzecz uchodźców z Ukrainy na specjalne miejskie konto.

W Wielkanoc miasto Tychy przekazało symboliczne upominki wielkanocne dla 160 ukraińskich dzieci.

Do końca kwietnia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tychach (MOPS) przyjął wnioski od 1833 rodzin o jednorazową pomoc, z których każda otrzymała po 300 zł.

Urząd Miasta Tychy poinformował, że na specjalne konto miejskie wpłynęło blisko 265 tys. zł od mieszkańców Tychów, którzy przekazali środki na pomoc Ukraińcom uciekającym przed wojną.

Według stanu na koniec kwietnia 2022 r. w Tychach:

 • 1357 uciekających przed wojną Ukraińców otrzymało zakwaterowanie i wyżywienie w 9 ośrodkach pomocy na terenie miasta oraz u rodzin Tychów.
 • W szkołach miejskich uczy się ponad 800 dzieci, a do przedszkoli uczęszcza 286 przedszkolaków z Ukrainy.
 • Pracodawcy złożyli 746 oświadczeń o zatrudnieniu Ukraińców.


Maj 2022

19 maja 2022 r. odbyły się Tyskie Targi Pracy. Oferty pracy złożyło 40 lokalnych pracodawców. Wśród ofert zgłoszono około 800 ofert pracy, między innymi dla obywateli Ukrainy.

W maju ponad 50 Ukrainek wspólnie z Tyskim Zakładem Usług Komunalnych posadziło 1500 białych begonii w miejskim parku Solidarności w pobliżu urzędu miasta. Akcja była podziękowaniem dla tyszan, którzy wsparli ukraińskich uchodźców.

Czerwiec - Sierpień 2022

Od kwietnia ponad 15 ukraińskich rodzin z terytorium Ukrainy, na którym toczą się działania wojenne, zamieszkało w specjalnie zaadaptowanym do tego celu budynku szpitala Megrez w Tychach.

Pracownicy Sądu Miejskiego w Tychach razem z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Tychy zorganizowali zbiórkę darów dla obywateli Ukrainy, które przekazano mieszkańcom Megrezu. Zebrano najbardziej potrzebne i niezbędne produkty dla kobiet i dzieci.

Od początku wojny na Ukrainie do końca czerwca Punkt Udzielania Pomocy Cudzoziemcom działał 7 dni w tygodniu. Przy wsparciu Tyskiego Centrum Wolontariatu na placu Św. Anny, 4, punkt udzielił pomocy 2350 ukraińskim rodzinom przy zaangażowaniu ponad 320 wolontariuszy.

W okresie wakacji władze miasta organizowały bezpłatne kursy w Studium Języków Obcych BEST dla ukraińskich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Tychach.

Wspólnie z MASTER - Odpady i Energia Sp. z o.o. opracowano drukowane ulotki w języku ukraińskim na temat segregacji odpadów. Ulotki umieszczono w miejscach najczęściej odwiedzanych przez Ukraińców, wspierając w ten sposób miejską kampanię na rzecz prawidłowej segregacji odpadów w mieście.

Wrzesień - Grudzień 2022

Nowy rok szkolny rozpoczęło 14,9 tys. uczniów tyskich szkół publicznych, w tym prawie 700 ukraińskich dzieci.

14 września w Pasażu Kultury Andromeda odbył się Dzień Przedsiębiorcy, podczas którego instytucje miejskie doradzały Ukraińcom, jak otworzyć i prowadzić firmę.

11 października odbyły się Tyskie Targi Pracy i Przedsiębiorczości. W jednym miejscu pojawiły się oferty pracy, konsultacje rekrutacyjne oraz konsultacje z doradcą zawodowym i doradcą biznesowym. Według danych Urzędu Pracy do końca września w Tychach pracę znalazło już ponad 1700 Ukraińców. Z projektu „Wsparcie cudzoziemców przez rządowe służby zatrudnienia w województwie śląskim” skorzystało 8 obywateli Ukrainy, a pomoc doradczą w wyborze zawodu na rynku pracy w Tychach otrzymało 27 Ukraińców.

Jesienią miasto zorganizowało cykl polsko-ukraińskich, integrujących warsztatów rodzinnych, które finansowane były przez Urząd Miasta Tychy i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

W tym czasie uruchomiono także pełną ukraińskojęzyczną wersję strony miasta Tychy. Dla aplikacji Mobilne Tychy powstała ukraińska wersja językowa. Miasto wydało także zaktualizowaną mapę Tychów dla Ukraińców przebywających w mieście.

Obywatelom Ukrainy przebywającym na terenie Polski przysługują bezpłatne szczepienia przeciw COVID-19.

21 grudnia w Tychach na jedną godzinę wyłączono niektóre dekoracje świąteczne. Wszystko to w geście solidarności z Ukrainą, której obywatele w związku z wojennymi zniszczeniami infrastruktury funkcjonują w trudnych warunkach - bez prądu i wody.

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Wojna na Ukrainie Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj