Wiadomości

  • 28 lipca 2021
  • 29 lipca 2021
  • wyświetleń: 8520

Podtopienia po ulewach. Radne biorą sprawy w swoje ręce

Po lipcowych ulewach, jakie przeszły nad Tychami, doprowadzając do licznych podtopień i wystąpienia rozlewisk wodnych, radne Miasta Tychy apelują do prezydenta Andrzeja Dziuby o przeprowadzenie konserwacji rowów melioracyjnych i urządzeń hydrotechnicznych oraz kontroli przepustów na terenie miasta.

Podtopienia po lipcowych ulewach w Tychach - 16.07.2021 · fot. Radne Rady Miasta Tychy


Wniosek na biurko prezydenta złożyły Aleksandra Pabian, Patrycja Kosowska Pawłowicz, Anna Krzystyniak oraz Lidia Gajdas. Do swojego wniosku przedstawicielki mieszkańców miasta załączyły dokumentację fotograficzną (galeria powyżej) stanu po intensywnych opadach, jakie wystąpiły 16 lipca.

- W ostatnich tygodniach przez nasze miasto przeszły ulewne deszcze, które spowodowały gwałtowne podniesienie się poziomu wody w potokach i spowodowały lokalne podtopienia (m.in. dzielnica Żwaków, Park Jaworek, al. Piłsudskiego, ul. Budowlanych, ul. Żwakowska, ul. Harcerska, ul, Morcinka i Moniuszki czy Grota Roweckiego), tereny zlokalizowane przy ulicach: Myśliwskiej, Borowej, Zgody oraz Żarowskiej, gdzie poziom wody w potoku Przegon był tak wysoki, że woda zalała okoliczne tereny (prywatne). Sytuacja, jaka miała miejsce w czasie tych kilku dni, ujawniła słabość i niewydolność systemu zagospodarowania wód opadowych na terenach o różnym przeznaczeniu - czytamy w treści interpelacji.

- W ubiegłym roku zwróciłyśmy się z wnioskiem o podjęcie działań, związanych z udrożnieniem i konserwacją rowów melioracyjnych i urządzeń hydrotechnicznych. Dziś wskazujemy na możliwość poszerzenia lub likwidacji przepustów, które są niewydolne i w sytuacjach intensywnych opadów doprowadzają do zatrzymywania wody opadowej, a w konsekwencji lokalnych podtopień terenów.

Radne wskazują też, że obecnie Potok Tyski na większości odcinków jest mocno zarośnięty, co zdecydowanie wpływa na jego drożność. Dlatego wnoszą o szybką interwencję w Wodach Polskich, aby przeprowadzić działania, mające na celu udrożnienie przepustowości. Proszą też o wizję w terenie, by ocenić możliwości istniejących przepustów i urządzeń, a także o zabezpieczenie środków lub ich wygospodarowanie z tegorocznego budżetu na ten cel.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie również radny Jarosław Hajduk prosił drogą interpelacji o podjęcie działań chroniących teren Osiedla M przed kolejnymi podtopieniami - pisaliśmy o tym w artykule: Podtopienie na os. M. Radny: odwodnienie powstało w 2016 roku

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.