tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 kwietnia 2019

Podziemna kolejka połączy Promnice z Muzeum Zamkowym w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zamek" podaj

Prima aprilis:

W ostatnim czasie informowaliśmy o działaniach podejmowanych przez pszczyńskie Muzeum Zamkowe w celu uatrakcyjnienia Promnic. I choć wydawało się, że zarządcy obiektu ograniczą się do organizowania wystaw i warsztatów edukacyjnych dla dzieci, okazuje się, że poszli o krok dalej i planują połączyć prowadzone przez siebie atrakcje turystyczne za pomocą... turystycznej kolejki podziemnej.

Tunele w Dawnej Kopalni - Nowa Ruda
Tunel łączący Promnice z Muzeum Zamkowym w Pszczynie będzie podobnej szerokości co tunel w Dawnej Kopalni - Nowa Ruda · fot. Dawna Kopalnia - Nowa Ruda


Od wielu lat w Pszczynie powielana jest informacja, jakoby pod ziemią miały znajdować się tunele łączące Muzeum Zamkowe z innymi obiektami. Okazuje się, że w każdej legendzie jest ziarno prawdy. Przeprowadzone w ubiegłym miesiącu prace odsłoniły fragmenty tunelu biegnącego w kierunku Promnic. Część korytarzy była zasypana ziemią i cegłami, jednak po ich usunięciu przejście zostało udrożnione.

Tunele o szerokości od 3 do 5 metrów biegną od piwnic Muzeum Zamkowego przez park zamkowy, nieopodal Ludwikówki, a następnie pod kobiórskim lasem wzdłuż torów kolejowych, aż do Zameczku Myśliwskiego Promnice. Ich stan, pomimo wieku, oceniany jest jako dobry. Wszystko dlatego, że podziemne korytarze od stuleci nie były użytkowane i nikt nie ingerował w ich wnętrza. Teraz nadszedł czas, by przywrócić im dawną świetność.

paprocany, promnice
Zameczek Myśliwski w Promnicach z lotu ptaka. Tutaj turyści, którzy przyjadą kolejką z Muzeum Zamkowego, będą mogli nie tylko skorzystać z oferty Zameczku, ale także z infrastruktury Jeziora Paprocańskiego · fot. pless.pl


W związku z przejęciem Zameczku Myśliwskiego Promnice przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie, zarządca obiektów postanowił doprowadzić tunele do stanu używalności i za ich pomocą prezentować turystom oba zabytki. Zgodnie z przedstawioną koncepcją, w korytarzach podziemnych ułożony zostanie specjalny tor, po którym poruszać się będzie kolejka turystyczna, a na ścianach zawieszone zostaną lampy podświetlające historyczne zdjęcia, tak, aby urozmaicić uczestnikom podróż.

Pociąg służący do przewozu turystów będzie miał zasilanie elektryczne, a stacje do jego ładowania zainstalowane zostaną w Promnicach oraz w Pszczynie. Według wstępnych założeń kolejka ma odjeżdżać co godzinę (w godzinach nieparzystych, począwszy od godz. 9.00 - z Pszczyny w stronę Promnic i odpowiednio - w godzinach parzystych - od godziny 10.00 - z Promnic w stronę Pszczyny), w międzyczasie pozwalając na naładowanie lokomotywy. Dzięki temu rozwiązaniu turyści będą mogli w tzw. "pakiecie" zobaczyć dwie architektoniczne perełki tej części Śląska.

pszczyna,pless,lovepless,pszczynskipark,muzeumzamkowe,zamekpszczyński,weekend,chillout,piknik,waka
Po uruchomieniu podziemnej kolejki, w słoneczne dni będzie można wypoczywać nie tylko nad Jeziorem Paprocańskim, ale także w pszczyńskim parku!


Wiele wskazuje na to, że jeszcze podczas tegorocznych wakacji pierwsi chętni będą mogli skorzystać z przejażdżki oferowanej przez Muzeum Zamkowe. Obecnie trwają prace mające na celu doprowadzenie tunelu do używalności, a w najbliższych dniach ogłoszony zostanie przetarg na dostawę torów, kolejki oraz stacji ładowania. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 2 mln zł.

BM / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.