tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 19 stycznia 2018

[ZDJĘCIA] Tyszanie rozpoczynają wspinaczkę na K2

Nowe wieści z obozu Narodowej Wyprawy Zimowej na K2. Grupa, w skład której wchodzi aż 4 tyszan przygotowuje się intensywnie do stworzenia obozu II na wysokości 6200 metrów. To pierwszy etap wspinaczki na niezdobyty do tej pory zimą ośmiotysięcznik.

Reklama

Tyszanie rozpoczynają wspinaczkę na K2 - 01.2018 · fot. www.facebook.com/Polski-Himalaizm-Zimowy-2016-2020-im-Artura-Hajzera-161618080550304


Jak informowaliśmy kilkanaście dni temu, w trzynastoosobowej grupie himalaistów, którzy chcą dokonać zimowego wejścia na K2 od strony południowo-wschodniej jest czwórka wspinaczy z Tychów: nestor polskiego himalaizmu i kierownik wyprawy, Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki, który jako pierwszy zdobył zimą Broad Peak i Gasherbrum I, Marek Chmielarski - zdobywca Gasherbrum II, Broad Peak i Ama Dablam, który za udział w akcji ratowania Tajwańczyka na wysokości 7300 metrów w trakcie wyprawy na Broad Peak został wyróżniony Dyplomem Fair Play PKOl, a także doświadczony taternik, Artur Małek, który m.in. wspólnie z Bieleckim, Maciejem Berbeką i Tomaszem Kowalskim zdobył zimą ośmiotysięcznik Broad Peak w Karakorum.

9 stycznia wyprawie udało się dotrzeć do podnóża góry i rozpocząć żmudną wyprawę na szczyt, połączoną z budową obozów. Właściwa wspinaczka miała - według planów stworzonych jeszcze w Polsce - rozpocząć się 10 stycznia z bazy położonej na wysokości 5150 m. Na przeszkodzie stanęły jednak złe warunki atmosferyczne, szczególnie dokuczające ekipie silne wiatry.

Loading...


12 stycznia pogoda poprawiła się na tyle, że możliwy był krótki rekonesans i poręczowanie niewielkiego fragmentu ściany przez zespół himalaistów. Dodatkowo, cały czas trwały prace nad budową bazy. Szybko doczekaliśmy się także materiału fotograficznego i filmowego, dzięki uzyskaniu łączności przez Marcina Kaczkana. Na stronie internetowej poświęconej wejściu na K2 pojawiły się Dzienniki Wyprawowe, które w szczegółowy sposób przedstawiają sytuację w obozie i panujące warunki.

Loading...


16 stycznia po powolnej wspinaczce ekipie udało się dotrzeć na wysokości 5700 metrów. W tej chwili Janusz Gołąb i Denis Urubko powoli poręczują tzw. drogę Basków powyżej 5900 metra. Uczestnicy za radą obu wspinaczy zrezygnowali z tworzenia Obozu I na tej wysokości, gdyż lepsze warunki są na 6200 metrach. Tu zacznie się prawdziwa walka.

Loading...


Ekipa polskich himalaistów przechodzi drogą Basków, czyli południowo-wschodnim filarem. Kolejny obóz ma zostać zbudowany na wysokości 7000 m, a IV zaplanowano na 8000 metrach. Stąd nastąpi atak na szczyt K2, znajdujący się na 8611 metrach n.p.m.

Trasę, którą przemierzają himalaiści można śledzić dzięki stronie internetowej Adama Bieleckiego, a kolejne powiadomienia od kierownika wyprawy, Krzysztofa Wielickiego, interesujące zdjęcia i materiały filmowe publikowane są na bieżąco przez administratorów profilu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera na Facebooku.

Warto pamiętać, że K2 uważana jest za najtrudniejszy ośmiotysięcznik do zdobycia. Przez dużą liczbę wypadków śmiertelnych nazywa się ją Góra Morderca.

joa / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.