Wiadomości

  • 6 lipca 2024
  • wyświetleń: 246

"Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" z tyskimi policjantami

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas wakacji jest priorytetem tyskich policjantów. Ostatnio mundurowi spotkali się z dziećmi i rodzicami na festynach rodzinnych, często też odwiedzają uczestników półkolonii na terenie naszego miasta. Wszystko po to, aby przypomnieć im podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku. Podczas spotkań, mundurowi przestrzegają dzieci, żeby unikały wszelkich ryzykownych zachowań, szczególnie podczas pobytu nad wodą.

"Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" z tyskimi policjantami - 07.2024 · fot. KMP Tychy


Policjanci z doświadczenia wiedzą, że wakacje to czas, w którym dzieciom i młodzieży przychodzą do głowy różne, często ryzykowne, pomysły. Dlatego niezwykle ważne jest, by przypominać najmłodszym, jak zachowywać się w czasie wolnym. Tyscy profilaktycy, których priorytetem jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas trwających wakacji, spotkali się ostatnio z dziećmi i rodzicami podczas pikników rodzinnych zorganizowanych przez Przedszkola i Żłobki Artystyczno-Sportowe SportArt. Odwiedzili również podopiecznych półkolonii, aby promować zasady bezpiecznego wypoczynku. Mundurowi przypominali jak zachować się nad wodą, poruszali kwestię korzystania ze strzeżonych kąpielisk oraz stosowania się do obowiązujących na nich znaków. Rozmawiali także o dostosowaniu rodzaju aktywności do indywidualnych możliwości i umiejętności. Funkcjonariusze apelowali o zachowanie ostrożności w kontaktach z osobami obcymi oraz przestrzegali przed oddalaniem się od rodziców i opiekunów. Takie spotkania są idealną okazją do promowania bezpiecznego zachowania, szczególnie podczas wypoczynku nad wodą.

Działania profilaktyczne mundurowych wpisują się w trwającą ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, która poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą. Bezpośrednimi adresatami projektu są dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe, adresatami pośrednimi - zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku.

Przypominamy, nie tylko najmłodszym, że aby wypoczynek był bezpieczny, wystarczy zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek i przestrzegać zasad specjalnie opracowanego przez policjantów Dekalogu bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

1. Korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych!Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana i w żadnym wypadku nie należy tego robić. O zakazie informują znaki i tablice. Nie pływaj na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

2. Nie ufaj kolorowym kółkom i rękawkom, pilnuj kąpiących się dzieci!Dzieci nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, dlatego powinny korzystać z kąpielisk tylko pod nadzorem osób dorosłych. Pamiętaj, że obecność ratownika czy policjanta nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za dziecko. Stale przypominaj dzieciom zasady bezpiecznego przebywania nad wodą.

3. Nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody!Spychanie do wody z pomostów czy materacy może skończyć się tragicznie. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów).

4. Po spożyciu alkoholu nigdy nie wchodź do wody, ani nie korzystaj ze sprzętów wodnych!Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich i skłania do brawury, zwiększa też prawdopodobieństwo szoku termicznego oraz osłabia organizm.

5. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich!Jeśli chcesz wybrać się wpław w dłuższą trasę, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowę załóż czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Możesz do asekuracji użyć również bojki na szelkach.

6. Zażywając kąpieli słonecznych, zwracaj uwagę na osoby wypoczywające obok!Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeśli będziesz w stanie mu pomóc, to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziesz czuł się na siłach, to zaalarmuj natychmiast inne osoby i służby ratunkowe.

7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych!Skończyć się to może poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, gdyż dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni, i nie będziesz w stanie ocenić, co znajduje się pod wodą.

8. Korzystaj tylko ze sprawnego i atestowanego sprzętu wodnego!Pamiętaj o tym, że wszystkie osoby przebywające na takim sprzęcie, powinny mieć na sobie specjalne kamizelki asekuracyjne, a w szczególności dzieci i ci dorośli, którzy pływają słabo lub w ogóle nie potrafią pływać.

9. Nie pływaj w trudnych warunkach atmosferycznych!Pływanie w czasie burzy, mgły (gdy widoczność jest mniejsza niż 50 m) i gdy wieje porywisty wiatr jest bardzo niebezpieczne, podobnie jak pływanie w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza. Wypływając na dłuższy rejs pamiętaj, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody. Nie wypływaj także za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku.

10. Nie wchodź rozgrzany do wody!Przed wejściem do wody po opalaniu lub intensywnym wysiłku fizycznym, najpierw zmocz nią klatkę piersiową, szyję i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.

Zadbajmy o to, aby wypoczynek nad wodą wiązał się tylko z miłymi wspomnieniami.

ar / tychy.info

źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.