Wiadomości
- 19 kwietnia 2024
- 20 kwietnia 2024
- wyświetleń: 2579
[ZDJECIA] Ogrody deszczowe powstaną przy szkołach w regionie. Jeden z nich w Tychach!
W ramach pilotażowego programu „Ogrody deszczowe GZM” Metropolia organizuje warsztaty dla szkół i pokazuje, jak stworzyć taki ogród. Uczestnicy pod okiem eksperta dowiadują się w jaki sposób wykorzystać wody opadowe, jakie podłoże i gatunki roślin wybrać. W GZM powstanie 9 przyszkolnych ogrodów. Jeden z nich pojawi się przy Szkole Podstawowej nr 1 w Tychach, która znajduje się przy placu Wolności.
Ogród deszczowy zwiększa bioróżnorodność i sprawia, że otoczenie wygląda przyjaźniej.
- Ogrody deszczowe pozwalają zapobiegać lokalnie suszom i podtopieniom. Gromadzą wodę opadową, która spływa do nich bezpośrednio z dachów. Specjalnie dobrana donica/zbiornik, warstwy podłoża oraz gatunki roślin, pomagają w naturalny sposób ograniczyć spływ wód opadowych do kanalizacji. Roślinność uwalnia parę wodną do atmosfery stopniowo, także w okresach suchych. Jednocześnie gromadzenie wody z dachów w zbiorniku, zapobiega lokalnym podtopieniom - tłumaczy Blanka Romanowska, dyrektorka Departamentu Infrastruktury i Środowiska w Urzędzie Metropolitalnym GZM.
Program jest realizowany wraz ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie. To jego pracownicy prowadzą w szkołach warsztaty i pomagają uczniom założyć swój szkolny ogród deszczowy. Ogrody zakładane będą w kwietniu i maju.
Program ma wymiar przede wszystkim edukacyjny - do udziału w nim wybranych zostało 9 placówek. Udział biorą szkoły podstawowe z Mysłowic, Tychów (SP nr 1), Piekar Śląskich, Siemianowic Śląskich i Tarnowskich Gór, przedszkole z Gliwic, zespoły szkół z Piekar Śląskich i z Chorzowa oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
Na uczestników warsztatów czeka część teoretyczna, gra terenowa dostosowana do ich wieku oraz najprzyjemniejsza część praktyczna, czyli zakładanie ogrodu i sadzenie roślin. Rośliny zostały dobrane z uwzględnieniem walorów dekoracyjnych oraz gatunki, które dobrze tolerują zmiany poziomu wody.
Ogrody znajdą się na terenach ogólnodostępnych dla mieszkańców Metropolii. Obowiązkiem instytucji biorących udział w programie będzie opiekowanie się i bieżące utrzymanie ogrodu deszczowego przez minimum 3 lata.
ZOBACZ TAKŻE
Nowy zarząd GZM. Leszek Pietraszek nowym przewodniczącym zarządu
Zmiana trasy linii M10. Będzie obsługiwała dodatkowy przystanek
Ważny projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów. Rozszerzy kompetencje GZM
324 000 kontroli i rekordowa liczba "gapowiczów". "Jazda bez biletu przestaje się opłacać"
[FOTO] W Tychach pojawiła się 54. stacja Systemu Roweru Metropolitalnego "Metrorower"
W Tychach powstaną kolejne "Zielone Pracownie". Zyskają je trzy tyskie szkoły
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.








