Wiadomości

  • 28 listopada 2023
  • 3 grudnia 2023
  • wyświetleń: 8799

Będzie ogromny ubytek ludności. Jakie prognozy dla Tychów?

Główny Urząd Statystyczny prognozuje wyraźny ubytek ludności w Polsce do 2060 roku. Przedstawił 3 możliwe scenariusze i każdy przewiduje ogromną depopulację. Jak sytuacja będzie się miała na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz miasta Tychy?

Tychy z lotu ptaka
Tychy z lotu ptaka · fot. UM Tychy


Scenariusz główny przewiduje, że do 2060 r. liczba ludności Polski zmniejszy się do poziomu 30,4 mln osób. Oprócz liczby ludności, zmaleją zasoby ludności w wieku produkcyjnym. Przewiduje się spadek urodzeń i pogorszenie współczynnika dzietności.

Jak wyglądają przewidywania dla Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii? We wszystkich powiatach znajdujących się na obszarze GZM również prognozowany jest spadek liczby mieszkańców. Najmniej korzystna sytuacja będzie dotyczyła miast rdzenia, gdzie ubytek ludności do 2060 r. przyjmie wartości od 19,3 do 39,6 %. Przewiduje się, że GZM utraci 584,2 tys. mieszkańców, co odpowiada 27,3 % z liczby ludności w 2022 roku.

Z danych przedstawionych na mapie wynika, że w Tychach ubytek ludności wyniesie 27 procent w stosunku do liczby mieszkańców w 2022 roku.

Więcej informacji na temat prognozy można przeczytać na InfoGZM: https://noweinfogzm.metropoliagzm.pl/analizy/prognozy-ludnosciowe-wyzwanie-dla-wszystkich/

Demografia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w 2060 roku
Demografia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w 2060 roku

ar / tychy.info

źródło: GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.