Wiadomości

  • 11 grudnia 2023
  • 21 grudnia 2023
  • wyświetleń: 3156

Pomimo ITS trudno wyjechać z Mąkołowca. Jakie działania dla rozładowania korków?

Radna Aleksandra Wysocka-Siembiga w imieniu mieszkańców dzielnicy Mąkołowiec zwróciła się z apelem i prośbą o rozwiązanie problemu związanego z wyjazdem z dzielnicy w stronę centrum miasta na skrzyżowaniu przy restauracji McDonald's. Dyrektor MZUiM wyjaśnia, jakie działania są realizowane dla rozwiązania problemów w ruchu samochodowym.

Skrzyżowanie Mikołowska - Dołowa - Mąkołowska
Skrzyżowanie Mikołowska - Dołowa - Mąkołowska - 12.2023 · fot. Aleksandra Wysocka-Siembiga / Facebook


"Od dłuższego czasu wyjazd w tym miejscu jest bardzo utrudniony. W godzinach szczytu komunikacyjnego korki sięgają kilkudziesięciu samochodów. Jest bardzo długi czas oczekiwania na dojazd do świateł na skrzyżowaniu" - relacjonuje Aleksandra Wysocka-Siembiga.

"W dzielnicy Mąkołowiec jest coraz więcej domów i w związku z tym samochodów. Można przypuszczać, że jeśli władze miasta nie znajdą rozwiązania tej sytuacji, będzie coraz gorzej" - wyraża zaniepokojenie.

"Jako radna pytam - jaki pomysł na rozwój i jednocześnie sprawne funkcjonowanie tej części miasta mają nasze władze? To, że coraz więcej budynków powstaje, to jedno, ale czy na tym kończy się pomysł na tę dzielnicę? Przecież mieszkańcy muszą się stąd wydostać. Pytają mnie, jak i dlaczego tak się dzieje. Zwłaszcza, że powstał nowoczesny system zarządzania ruchem drogowym - tzw. ITS. Również za ich pieniądze. Dzielnica Mąkołowiec za chwilę będzie tak zakorkowana, że mieszkańcy dojdą do wniosku, że system ITS nie spełnił swojej funkcji i jest gorzej, niż było" - apeluje radna, prosząc o wyjaśnienie i poprawę tej sytuacji.

Dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów wyjaśnia



Dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów - Arkadiusz Bąk, wyjaśnia, że obecny wzrost wskaźnika motoryzacji powoduje przeciążenie systemu drogowego w wielu miastach na terenie naszego kraju. W przypadku dzielnicy Mąkołowiec należy zaznaczyć, że na obecne natężenia ruchu składa się nie tylko ruch z okolicznej zabudowy, ale także ruch pojazdów jadących od Katowic w kierunku centrum miasta.

- Zdaję sobie sprawę, że powyższe powoduje uciążliwości dla mieszkańców oraz innych uczestników ruchu, dlatego jako zarząd drogi realizujemy nowe łączniki, które dają możliwość rozłożenia ruchu na terenie miasta, tak aby ograniczać pojawiające się zatory drogowe. W ostatnich latach powstały np. łącznik drogowy ul. Grota-Roweckiego, łącznik ul. Asnyka. Ponadto planowa na jest także budowa połączenia ulic Obywatelskiej ze Stoczniowców. Natomiast PKP w ramach przebudowy linii kolejowej E65 planuje likwidację istniejącego wiaduktu w ciągu ul. Damrota. W zamian wybudowane zostanie nowe dwupoziomowe połączenie ulic Damrota i Browarowej bez sygnalizacji świetlnej. Inwestycje te ułatwią wjazd i wyjazd do centrum miasta i jednocześnie częściowo odciążą ulicę Mikołowską - wylicza dyrektor.

Dyrektor informuje też, że MZUiM buduje nowe połączenia, w tym z dzielnicy Mąkołowiec - np. łącznik Piaskowej i Dołowej.

Arkadiusz Bąk wskazał, że system ITS (Inteligentny System Sterowania Ruchem) dokonuje optymalizacji długości faz sygnalizacji świetlnej w celu minimalizowania globalnych strat czasu i umożliwia ograniczenie liczby zatrzymań pojazdów.

- Zasadniczo sygnalizacje świetlne w ciągu DK-44 (ul. Mikołowska) działają ze sobą w koordynacji, a ponieważ natężenie ruchu wzdłuż DK-44 jest nieporównywalnie wysokie względem wszystkich wlotów bocznych, czasy sygnałów zielonych dla tego ciągu również generowane są w granicach maksymalnie przyjętych. Sytuacja na poszczególnych skrzyżowaniach ul. Mikołowskiej generowana jest równocześnie przez warunki ruchowe na skrzyżowaniach sąsiednich. Taka zasada koordynacji przyjęta jest w każdym modelu obszarowego sterowania ruchem - wyjaśnia.

Jednocześnie zauważa, że zabudowa sygnalizacji świetlnych wzdłuż drogi krajowej pozwoliła na realizację najważniejszego aspektu - poprawy bezpieczeństwa, m.in. poprzez zmniejszenie liczby czołowych i bocznych zderzeń pojazdów oraz wypadków z pieszymi, a także ułatwienie włączania się do ruchu z ulic podporządkowanych. Sygnalizacja pozwala na zachowanie konsensusu miedzy bezpieczeństwem i płynnością ruchu - czytamy.

- Ponadto informuję, że trwająca przebudowa wiaduktu kolejowego i przebudowa drogi wojewódzkiej nr 928 Kobiór - Mikołów (przez Tychy wyznaczono objazd tej drogi) także ma wpływ na rozkład i natężenie ruchu pojazdów wzdłuż drogi krajowej. Monitorowanie sygnalizacji świetlnej prowadzone jest na bieżąco. Sygnalizacje działają zgodnie ze stałą organizacją ruchu. W obszarze koordynacji 13 kolejnych skrzyżowań, system w sposób dynamiczny dobiera czas sygnału zielonego zgodnie z obserwowanym natężeniem ruchu na poszczególnych wlotach - pisze Arkadiusz Bąk.

Dyrektor MZUiM podkreśla, że miasto realizuje projekty dające alternatywę dla przemieszczania się mieszkańców za pomocą innych środków transportu. Wzdłuż ul. Burschego powstaje nowa bezpieczna droga rowerowa z wyprowadzeniem ruchu rowerowego ulicą Dołową. Ponadto w ramach przebudowy linii kolejowej E-65 planowane jest wyznaczenie przystanku kolejowego w rejonie ul. Mąkołowskiej. Powyższe rozwiązanie będzie stanowiło alternatywę dla mieszkańców, na co dzień poruszających się samochodami, ponieważ ułatwi komunikację z miasta do dzielnicy.

Jak dodaje, realizowany jest dokument "Polityka mobilności miasta Tychy" przyjęty przez Radę Miasta, który zobowiązuje do kształtowania przestrzeni publicznej w taki sposób, aby była przyjazna przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów oraz zachęcała do korzystania z komunikacji zbiorowej. Dlatego MZUiM, realizując politykę zrównoważonego rozwoju, działa kompleksowo, dając możliwość alternatywy dla transportu samochodem osobowym.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.