Wiadomości

  • 23 lutego 2024
  • 24 lutego 2024
  • wyświetleń: 1837

Montaż zabezpieczeń na bramownicach systemu ITS? Propozycja radnego po śmiertelnym wypadku

Po tragicznym wypadku na ul. Oświęcimskiej radny Dariusz Wencepel wnioskuje o montaż osłon energochłonnych i zabezpieczających przy bramownicach systemu ITS. Nie dojdzie to jednak do skutku. Dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów wyjaśnia, dlaczego.

Tragiczny wypadek na ul. Oświęcimskiej w Tychach - 4.02.2024
Tragiczny wypadek na ul. Oświęcimskiej. Samochód uderzył w bramownicę ITS - 4.02.2024 · fot. 112Tychy


Przypomnijmy: w niedzielny wieczór 4 lutego na ul. Oświęcimskiej w Tychach, w rejonie cmentarza komunalnego, doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Rozpędzony samochód osobowy marki BMW z ogromną siłą wbił się w betonową podstawę solidnej stalowej bramownicy. Siła uderzenia była tak duża, że auto rozpadło się na kawałki. Jedna osoba zginęła. Kierujący pojazdem marki BMW nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i uderzył w bramownice, na których wyświetlane są informacje drogowe.

O wypadku pisaliśmy w artykule: [FOTO] Tragedia na ul. Oświęcimskiej. BMW w strzępach, nie żyje młoda kobieta. Trwa śledztwo.

Radny Dariusz Wencepel zawnioskował o montaż osłon energochłonnych i zabezpieczających przy bramownicach systemu ITS na terenie Tychów.Wnioskuję o rozważenie montażu przy wszystkich bramownicach ITS w mieście, osłon energochłonnych i zabezpieczających typu U-16b , które są powszechne na drogach szybkiego ruchu i autostradach w miejscach newralgicznych.

Osłony energochłonne i zabezpieczające stosuje się w celu zminimalizowania skutków wypadków i potencjalnych kolizji. Ich kluczową rolą jest zabezpieczenie uczestników ruchu drogowego i poprawa bezpieczeństwa.

Z informacji, które znalazłem na stronach producentów wynika, że poza autostradami i drogami szybkiego ruchu, zaleca się ich montaż w miejscach niebezpiecznych ze względu na możliwość najechania pojazdu na obiekt znajdujący się w pasie drogowym. Jak widać na załączonych w mediach zdjęciach, konstrukcje bramownicach ITS usadowione są w pasie drogowym i są przeszkodą, która nie zachowuje się jak znak drogowy w kolizji z samochodem, a jest poważną przeszkodą, która przy niedostosowaniu prędkości do panujących ograniczeń i warunków atmosferycznych, staje się wyjątkowo niebezpiecznym elementem pasa drogowego.

Proszę też rozważyć montaż barier energochłonnych wzdłuż jezdni, aby uniemożliwić potencjalne najechanie pojazdów na bramownice.

Dariusz WencepelRadny Rady Miasta Tychy


W odpowiedzi Arkadiusza Bąka - dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów czytamy:Na etapie projektowania infrastruktury ITS została przeanalizowana konieczność zastosowania barier ochronnych oraz osłon energochłonnych i zabezpieczających. Bariery projektuje się dla maksymalnej dozwolonej prędkości większej niż 50 km/ h - jeżeli nie można zaprojektować odpowiedniej szerokości strefy bez przeszkód - lub dla maksymalnej dozwolonej prędkości większej niż 50 km/ h, ale nie większej niż 70 km/h, jeżeli zaprojektowano szerokość strefy bez przeszkód, a poziom ryzyka wystąpienia negatywnych skutków ciężkich wypadków i kolizji dorgowych związanych z niekontrolowanym zjechaniem pojazdu z jezdni jest wysoki. Osłony energochłonne projektuje się w miejscach punktowych zagrożeń bezpieczeństwa ruchu, w których nie można zaprojektować bariery ochronnej lub w których bariera ochronna nie zapewni niezbędnego poziomu bezpieczeństwa ruchu.

Dla maksymalnej dozwolonej prędkości mniejszej lub równej 50 km / h bariery ochronne można montować wyjątkowo, jeżeli poziom ryzyka wystąpienia negatywnych skutków ciężkich wypadków i kolizji dorgowych związanych z niekontrolowanym zjechaniem pojazdu z jezdni jest wysoki. Zgodnie z wytycznymi poziom ryzyka należy rozpatrywać dla maksymalnej dozwolonej prędkości na danym odcinku drogi. W omawianym przypadku zagrożenie jest niskie, jeżeli pojazd porusza się z dozwoloną prędkością.

W terenie zabudowanym istnieje wiele punktowych przeszkód, takich jak m.in.: drzewa, latarnie czy słupy trakcji trolejbusowej. Infrastruktura drogowa dostosowana jest do przyjętych prędkości.

Projektowanie infrastruktury miejskiej, przy założeniu, że kierowcy będą rozwijać prędkości dwukrotnie lub trzykrotnie wyższe niż wskazane znakami drogowymi, jest nierealne m.in. ze względu na ograniczenia terenowe (długości pasów włączania, szerokość skrajni drogi, widoczności pojazdów i pieszych, odległości między skrzyżowaniami itp.). Dodatkowo taka infrastruktura może zachęcać do rozwijania wyższych prędkości i wykonywania niebezpiecznych manewrów.

Mając na uwadze powyższe, zauważam, że brak jest uzasadnienia do montażu osłon energochłonnych i zabezpieczających przy bramownicach ITS w obszarze, na którym występują wymienione ograniczenia prędkości.

Arkadiusz Bąkdyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach

ar / tychy.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.