Wiadomości

  • 25 grudnia 2023
  • 18 lutego 2024
  • wyświetleń: 2621

[Historyczne ciekawostki] W Światowy Dzień Kota przeczytajcie o Tyskiej Kocinie!

Kocina - to nazwa, pod którą część tyszan zna czułowską Osadę. Wiecie, skąd się wzięła? Wśród mieszkańców jest wiele wersji...

Ceramiczne ozdoby w oknach Osady Czułów
Ceramiczne ozdoby w oknach Osady Czułów · fot. Mariusz Ślączka / Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych


O pochodzenie tej nazwy przedstawiciele Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych zapytali Gabriela Pierończyka prowadzącego profil Muzeum Historii Czułowa w Tychach (w organizacji).

- Prawdopodobnie geneza tej nazwy sięga przełomu lat 20. i 30. XX wieku, kiedy to fabryka rozpoczęła produkcję papieru. Do produkcji wykorzystywano m.in. makulaturę, której składowiska były świetnym miejscem dla żerowania myszy i szczurów. A to z kolei przyciągało rzesze kotów - powiedział Gabriel Pierończyk.

Obecnie budynki Osady zdobione są przez piękne mozaiki, które wykonała Marta Piróg z pracowni Kafelteria. Część z nich przedstawia koty. Znajdują się one w małych blendach, które kojarzą się z ulubionym miejscem przebywania tyskich kotów.

Ceramiczne ozdoby w oknach Osady Czułów
Ceramiczne ozdoby w oknach Osady Czułów · fot. Mariusz Ślączka / Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych


Przypomnijmy, że termomodernizacja budynków i zagospodarowanie terenu na Osadzie przeprowadzono w latach 2018 - 2022. Wówczas powstały też oryginalne ceramiczne mozaiki, m.in. te przedstawione na powyższych zdjęciach.

Od czerwca do sierpnia 2022 roku w ramach programu Rewitalizacji Czułowa Osady Miejskie Centrum Kultury w Tychach organizowało animacje i warsztaty dla najmłodszych mieszkańców tej dzielnicy. Oprócz ceramicznych elementów powstały również drewniane kwietniki.

Więcej na temat tych działań piszemy w artykule: [ZDJĘCIA] Działania w ramach rewitalizacji Czułowa-Osady.

Również dziś dzielnica ma swoich kocich lokatorów, które uwiecznił na zdjęciach Mariusz Ślączka:

Loading...

ar / tychy.info

źródło: Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj