tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 5 października 2022
  • 10 października 2022

[ZDJĘCIA] Działania w ramach rewitalizacji Czułowa-Osady

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj

Od czerwca do sierpnia w ramach programu Rewitalizacji Czułowa Osady Miejskie Centrum Kultury w Tychach organizowało animacje i warsztaty dla najmłodszych mieszkańców tej dzielnicy. Powstały ekologiczne drewniane kwietniki wypełnione roślinnością, a budynki ozdobiły elementy ceramiczne stworzone właśnie przez Czułowian.

Reklama

Rewitalizacja Czułowa-Osady - animacje i warsztaty dla najmłodszych mieszkańców - 06-08.2022 · fot. Miejskie Centrum Kultury w Tychach


Czułów Osada - ta najbardziej wysunięta na północ dzielnica Tychów znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie zakładów produkcyjnych u wylotu z miasta - często jest miejscem mijanym samochodem lub autobusem w drodze do i z Katowic i kolejnych miast regionu.

- Wystarczy jednak wejść między zabudowania przy ul. Katowickiej, by zobaczyć czułowski mikroświat z innej perspektywy. Spotkamy tutaj sporo zieleni, plac zabaw, wyremontowane uliczki oraz odnowione budynki, które nie straciły swojego pierwotnego śląskiego charakteru - mówi Małgorzata Król, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

- Mieszkańcy dzielnicy znają się, dzieci wspólnie się bawią i to stanowiło kanwę do działań podejmowanych przez nas w tym roku - dodaje Małgorzata Król.

Jakie działania w ramach rewitalizacji?Działania odbywały się w ramach Rewitalizacji dla miasta Tychy odbywającej się od kilku lat pod nazwą „Kultura Osiedla - Osiedle Kultury”. Projekt ma w swoim założeniu nie tylko realnie wpłynąć na najmłodszych mieszkańców Osady, ale także pozostawić swój trwały ślad w tym miejscu na kolejne nawet kilkadziesiąt lat.

Od czerwca 2022 r. na Czułowie trwały warsztaty o czterech różnych tematykach, skierowane do dzieci i młodzieży z dzielnicy w wieku 6-17 lat. Zajęcia zainaugurował survival prowadzony przez doświadczonego instruktora, ekstremalnego podróżnika i naturalnego pedagoga ulicy, wychowującego się niegdyś na warszawskiej Pradze, Krzysztofa Lewickiego.

Rewitalizacja Czułowa-Osady - animacje i warsztaty dla najmłodszych mieszkańców - 06-08.2022
Zajęcia stolarskie · fot. Miejskie Centrum Kultury w Tychach


Kolejnym typem zajęć były te z zakresu stolarstwa, prowadzone przez instruktorów z Fundacji Bobrowe Żeremia, pracujących w drewnie, dzięki którym na Czułowie powstało 12 okazałych drewnianych skrzyń-donic, docelowo umieszczonych przed klatkami budynków na Osadzie. Te elementy małej architektury powstały od początku do końca rękami dzieci z pomocą Bobrowych Żeremi, a najmłodsi mieszkańcy Osady z chęcią sięgali po młotki, piły do drewna czy wkrętarki, by na koniec pomalować gotowe skrzynki impregnatem, który pozwoli cieszyć się kwietnikami przez długie lata.

Rewitalizacja Czułowa-Osady - animacje i warsztaty dla najmłodszych mieszkańców - 06-08.2022
Rewitalizacja Czułowa-Osady - animacje i warsztaty dla najmłodszych mieszkańców - 06-08.2022 · fot. Miejskie Centrum Kultury w Tychach


Podczas sierpniowych ogrodniczych zajęć z Kingą Kaźmierczak (hodowczynią własnych warzyw i owoców, twórczynią naturalnych kosmetyków) zasadzone zostały w nich rośliny wieloletnie i ozdobne trawy, a gotowe kompozycje rozmieszczono wokół budynków mieszkalnych na Osadzie.

Ostatni, może nawet najpiękniejszy warsztat poprowadziła dla młodzieży ceramiczka Marta Piróg, która jest m.in. współautorką dwóch murali w Tychach - Zofii Nałkowskiej i Ryśka Riedla. Za sprawą i pod okiem artystki, podczas zajęć ceramicznych odbywających się w czułowskiej „Bazie” Placówce Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach, powstały prace ceramiczne, które docelowo składają się na mozaiki zdobiące blendy okienne w budynkach Czułowa Osady.

Rewitalizacja Czułowa-Osady - animacje i warsztaty dla najmłodszych mieszkańców - 06-08.2022
W ramach działań powstały prace ceramiczne, które docelowo składają się na mozaiki zdobiące blendy okienne w budynkach Czułowa-Osady · fot. Miejskie Centrum Kultury w Tychach


To kolejny trwały efekt Rewitalizacji - w minionych dniach okna wypełniła sztuką wychodzącą z rąk Marty i uczestników zajęć na podstawie projektu tej pierwszej, uwzględniającego dziecięcą kreatywność wypaloną w piecu. Elementy ceramiczne zdobią od tej pory różne zakątki Czułowa Osady - warto wybrać się tam na poszukiwania tych małych dzieł stuki.

Rewitalizacja Czułowa-Osady - animacje i warsztaty dla najmłodszych mieszkańców - 06-08.2022
Zajęcia, na których powstały ceramiczne ozdoby · fot. Miejskie Centrum Kultury w Tychach


- Każde działanie tegorocznej Rewitalizacji na Czułowie miało swój cel. Podczas survivalu nacisk był kładziony na praktyczne umiejętności pozwalające radzić sobie sprytnymi rozwiązaniami w codziennych trudnościach, ale także wzmacnianie wiary w siebie i swoje możliwości u uczestników zajęć. Podczas stolarki dzieci rozwijały zdolności manualne i zmysł techniczny, uczyły się koncentracji, poznawały trud pracy fizycznej i wartość przedmiotów, nawet tak zwyczajnych jak donica, na której zbudowanie potrzebują kilku godzin ostrożnej i precyzyjnej pracy. Zajęcia z pasjonatką zielarstwa i ogrodnictwa pomogły dzieciom zrozumieć w jaki sposób dbać o rośliny i które zioła lub kwiaty warto mieć u siebie w domu. Ceramika rozwijała kreatywność pozwalając na odciśnięcie w glinie swojej wizji artystycznej, która została wypalona w piecu ceramicznym i dziś stanowi stały element osiedla - podsumowuje Małgorzata Król.

  • Organizator: Miejskie Centrum Kultury w Tychach
  • Współorganizatorzy: BAZA Placówka Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży - MOPS Tychy, KS 1920 Czułowianka Tychy.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy, Miejskie Centrum Kultury

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj