Reklama

Wiadomości

  • 12 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 744

Nowe aplikacja i portal Transportu Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii

Nowa aplikacja Transport GZM jest już dostępna w Sklepie Play i Apple Store. Pasażerowie mogą też korzystać z nowego portalu transportgzm.pl. Nowy system docelowo zastąpi karty ŚKUP i pomoże pasażerom w wygodnym podróżowaniu komunikacją zbiorową w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Apka pozwoli m.in. na zakup biletu za pomocą kodów QR, które są na naklejkach w pojeździe.

Aplikacja Transport GZM
Aplikacja Transport GZM · fot. GZM


System działa w pełni on-line. Pasażerowie nie muszą już kodować swoich biletów na kartach, ani czekać na ich pojawienie się na koncie. Bilety są dostępne dla pasażerów od razu po ich zakupie. Transport GZM to też jedyna aplikacja mobilna, dzięki której kupimy wszystkie bilety dostępne w taryfie, nie tylko jednorazowe, ale także pakietowe i długookresowe (miesięczne, kwartalne czy półroczne).

Założenie konta w nowym systemie jest proste i intuicyjne. Możliwa jest także migracja danych z już istniejącego konta ŚKUP. Nowy system nie wymaga posiadania plastikowej karty, można z niego korzystać zarówno przy pomocy samego telefonu, jak i zwykłej karty bankowej. Nowe Metrokarty, wydawane są pasażerom, którzy jednak przyzwyczaili się do tej formy identyfikatora i chcą z niej nadal korzystać.

Aplikacja w najbliższym czasie będzie otrzymywała kolejne funkcjonalności, między innymi podróż Start/Stop, która z całą pewnością będzie idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy podróżują na krótkich odcinkach, lub korzystają z przesiadek.

- System ŚKUP póki co nie znika, karty zachowują ważność i system działa, tak jak do tej pory. Możecie spokojnie przetestować nowy system i samemu przekonać się, jak łatwo się z niego korzysta. Czekamy też na Wasze uwagi i wrażenia, pracowaliśmy nad tą aplikacją bardzo długo i nie mogliśmy się doczekać, aż ją Wam pokażemy, teraz czekamy na feedback - mówią przedstawiciele przewoźnika.

Aplikacja Transport GZM
Aplikacja Transport GZM · fot. GZM


W aplikacji Transport GZM można też wygodnie kupić bilet już w pojeździe. Do tego służy centralny przycisk w dolnym pasku metroappki z symbolem aparatu fotograficznego. Wybierając to pole włączycie skaner QR. Wówczas możecie zeskanować jeden z kodów naklejonych już jakiś czas temu na szybach pojazdów. Jeśli Wasz aparat w telefonie ma z tym problem, zajęliście miejsce w pojeździe oddalone od kodu, lub np. pod samym kodem usiadła osoba, której nie chcecie stresować, mierząc w jej kierunku aparatem, możecie dotknąć przycisku "wprowadź kod" i wpisać kod liczbowy umieszczony na naklejce pod kodem QR.

Czemu służy skanowanie kodu QR? Po pierwsze zastępuje znany już pasażerom mechanizm polegający na wprowadzeniu "z palca" rodzaju pojazdu (autobus, tramwaj, trolejbus) i numeru linii. Dzięki informacjom z kodu QR, aplikacja wie, w którym pojeździe i na jakim przystanku rozpoczynacie podróż, pozwoli to aplikacji dokładnie określić Wasz czas podróży według czasu rozkładowego (czas przejazdu jest liczony wg czasu rozkładowego, a nie rzeczywistego. Dzięki temu ewentualne opóźnienia nie mają wpływu na koszt podróży). Po zeskanowaniu lub wprowadzeniu kodu w zakładce inne bilety, wybierz jaki rodzaj biletu chcesz zakupić i postępuj zgodnie z instrukcją.

Dla oszczędnych: jednorazowe bilety elektroniczne są tańsze niż ich papierowe odpowiedniki, na każdym takim bilecie możecie zaoszczędzić kilkadziesiąt groszy.

ar / tychy.info

źródło: ZTM

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.