REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 3 czerwca 2023
  • 5 czerwca 2023
  • wyświetleń: 1352

Śląski audiobook autorstwa tyszanina już jest!

Latem ubiegłego roku odbywał się casting do audiobooka "Tajemnica Cecylii Broll" - powieści Rafała Ryszki, osadzonej w czasach wojennych na Górnym Śląsku. Poszukiwano osób m.in. mówiących po śląsku.

2022 11 07 10 23 45 01
Tajemnica Cecylii Broll


Powieść "Tajemnica Cecylii Broll" to kryminał mocno osadzony w realiach historycznych II wojny światowej. Jego akcja rozgrywa się na Górnym Śląsku, na wschodnich rubieżach Trzeciej Rzeszy, przy granicy z nowo powstałym Generalnym Gubernatorstwem. Tytułowa bohaterka jest mieszkanką Alt Berun, tam pracuje jako księgowa w fabryce dynamitu "Lignoza" i tam też dochodzi do jej tajemniczej śmierci. Śledztwa w tej sprawie podejmuje się kuzyn Cecylii, Henryk Krawietzki, który właśnie powrócił na Śląsk z frontu, aby podreperować zdrowie i wyleczyć odniesione na wojnie rany. Jak podkreśla autor powieści, Rafał Ryszka, wątek kryminalny jest tutaj pewnego rodzaju pretekstem do pokazania w książce wydarzeń historycznych. Powieść powstawała bowiem w oparciu o oryginalną dokumentację, miejsca, osoby i wydarzenia, które następnie zostały osnute pewną fikcją literacką.

Dla pochodzącego z Tychów Rafała Ryszki, powieść jest debiutem literackim. Autor początkowo nie planował audiobooka, ale po wydaniu książki wielu przekonywało go, że jest to dobry pomysł. - W samej książce kwestie w języku śląskim zostały celowo zapisane nieco przystępniej, bez znaków diakrytycznych, aby także czytelnicy spoza regionu mogli je zrozumieć. Audiobook pozwolił za to wybrzmieć temu językowi takim, jaki jest naprawdę - mówi pisarz.

Ruszyła więc w ruch machina castingowa. W ubiegłe wakacje chęć zostania lektorem w "Tajemnicy Cecylii Broll" wyraziła ponad setka osób, z których każda wysłała próbkę swojego głosu. Duży odzew był również z Pszczyny i okolic. Ostatecznie do ponad dwudziestoosobowej obsady zaangażowanych zostało dwoje mieszkańców Pszczyny, dwie osoby ze Studzionki oraz jeden mieszkaniec Woli. Nagrania odbywały się w Soundsitive Studio w Łodzi. Rolę tytułowej Cecylii Broll przydzielono Agnieszce Hoffmann-Miczek z Pszczyny. Część obsady stanowili także profesjonaliści - aktorzy z teatrów w Bieruniu oraz w Gliwicach. Narratorką, a jednocześnie reżyserką jest Anna Krypczyk, aktorka pochodząca ze Śląska. Gościnnie wystąpili także Alojzy Lysko czy Bernard Bednorz, starosta bieruńsko-lędziński.

C Broll
Okładka "Tajemnicy Cecylii Broll"


- Wydawał mi się ten projekt bardzo interesujący i nietypowy, przełamujący schemat mówienia o języku śląskim i śląskości w ogóle. Książka poza tym przełamuje także pewne tematy tabu, związane na przykład z tożsamością Ślązaków czy motywem "dziadka w Wermachcie". Audiobook natomiast powstał z zaangażowaniem ludzi stąd, ze stron, o których mowa w książce. I to jest także jeden z powodów, dla których warto o nim mówić - mówi Agnieszka Hoffmann-Miczek.

Audiobook jest już dostępny w sprzedaży. Nabędziemy go pod poniższym linkiem: https://audioteka.com/pl/audiobook/tajemnica-cecylii-broll.

Ponadto 3 czerwca o godzinie 17:00, w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lędzinach, odbędzie się spotkanie promujące.

"Tajemnice Cecylii Broll" to książka nie tylko dla wielbicieli wątków kryminalnych, ale też dla wszystkich zainteresowanych skomplikowaną kwestią tożsamości i przynależności Górnoślązaków w obliczu wojny. Choć akcja toczy się głównie w leżących wówczas w powiecie pszczyńskim Alt Berun i Tichau, również pszczynianie znajdą w niej wiele bliskich sobie wątków. Jednym z nich jest motyw tajnej antyniemieckiej drukarni, która faktycznie działała w Pszczynie w tamtych czasach.

okładka
Pełna obsada audiobooka "Tajemnica Cecylii Broll"

Elżbieta Goraus / tychy.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.