Wiadomości

  • 2 maja 2024
  • wyświetleń: 445

Najpiękniejsze Polskie Książki 2023: nominowany katalog wystawy „Tyski Klub Fotograficzny KRON"

Katalog wystawy „Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978-1983”, wydany przez Muzeum Miejskie w Tychach, znalazł się wśród najlepszych pod względem edytorskim polskich publikacji wydanych w 2023 roku, w kategorii „Sztuka i Fotografia (albumy i katalogi)” i jest wśród nominowanych do nagród i wyróżnień w konkursie „Najpiękniejsze Polskie Książki 2023”.

Najpiękniejsze Polskie Książki 2023: nominowany katalog wystawy „Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978-1983
Najpiękniejsze Polskie Książki 2023: nominowany katalog wystawy „Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978-1983 · fot. Muzeum Miejskie w Tychach


Niezwykła publikacja towarzyszyła pierwszej krytycznej wystawie ukazującej dorobek Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON (to także pierwsza wspólna wystawa tej grupy od 1983 roku, czyli jej rozwiązania 40 lat temu). Redaktorami tomu są Ewelina Lasota (Dział Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach) i Michał Łuczak, zarazem kuratorzy wystawy. Za projektem graficznym i składem stoi Joanna Jopkiewicz (Grupa Projektor), retuszem i przygotowaniem fotografii do druku zajął się Krzysztof Krzysztofiak, a za druk odpowiadał Zakład Poligraficzny Sindruk w Opolu. To wszystko sprawiło, że oddaliśmy czytelniczkom i czytelnikom wysmakowane edytorsko i zaprojektowane z dbałością o detal wydawnictwo.

Członkowie KRONU na przełomie lat 70. i 80. XX wieku dokumentowali Śląsk - kolonie robotnicze i familoki, często tuż przed wyburzeniem (Kaufhaus w Rudzie Śląskiej czy Martinschacht w Świętochłowicach), fotografowali hałdy i tereny przemysłowe na terenie Górnego Śląska (np. w Bytomiu, Chorzowie, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Świętochłowicach i Zabrzu), ale też ludzi w tym krajobrazie. Nazywali siebie „młodymi gniewnymi”, silną inspirację odnajdując w kinie brytyjskim nowej fali lat 60. XX wieku. Ich zdjęcia wyróżniają się tematem, stylem i krytycyzmem. Mawiali, że Śląsk był ciemny, czarny, smolisty i takie też były ich fotografie. A krytyk sztuki, Jerzy Busza, pisał, że prace KRONU to „Liryki Manchesteru i Londynu przeniesione na grunt polski”.

Ten obszerny (348 stron) polsko-angielski katalog to przede wszystkim prezentacja 67 prac artystów tworzących trzon KRONu: Michała Cały (ur. 1948), Tadeusza Kluby (ur. 1951), Krzysztofa Pileckiego (ur. 1958), Henryka Rączkowskiego (1952-2008), Mieczysława Wielomskiego (1948-2018) i Zbigniewa Zalewskiego (ur. 1951). Zawiera też 34 fotografie współczesne - część „Widoki zmian” to fotografie industrialnego Śląska po 2000 roku autorstwa artystki i artystów współczesnych, jak: Wojciech Wilczyk (cykl „Czarno-biały Śląsk”, 1999-2003), Arkadiusz Gola („Karmańskie”, 2004), Tomasz Liboska („Odwrót”, od 2016), Marzena Abrahamik („Underground”, od 2018) i Krzysztof Szewczyk („Nowa dzikość”, 2014-2018) - który pozwala zaobserwować, jakie zmiany zaszły w tożsamości dziś postinudtrialnego regionu oraz w obrębie samego medium, jakim jest fotografia. Ilustrowany jest archiwaliami związanymi z KRONem.

Zadanie „Wydanie katalogu do wystawy pn. >>KRON. Fotografia umiejscowiona. Tyskie Towarzystwo Fotograficzne KRON (1976-1983)” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego (dofinansowanie: 56 355 zł, całkowita wartość: 112 155 zł). Celem zadania jest ugruntowanie wiedzy na temat KRONU i wprowadzenie jej do historii polskiej fotografii. Katalog jest bezpłatny, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej (pdf) - do pobrania ze sklepu internetowego Muzeum Miejskiego w Tychach.

„Najpiękniejsze Polskie Książki” to konkurs ogólnopolski, organizowany przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. To już jego 64. edycja. Zwraca uwagę na najpiękniejsze książki spośród całorocznej produkcji wydawniczej. Jurorki i jurorzy - projektantki i projektanci graficzni, bibliofile, krytyczki i krytycy, typografki i typografowie: Magdalena Frankowska, Tomasz Fudala, Filipka Rutkowska, Andrzej Tomaszewski, Ania Wieluńska - doceniają i nagradzają koncepcję wydawniczą, opracowanie graficzne, poziom artystyczny ilustracji, opracowanie typograficzne i jakość wykonania technicznego.

Nagrody i wyróżnienia przyznane zostaną 23 maja podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Nagrodzone i wyróżnione publikacje biorą też udział w międzynarodowych wydarzeniach, takich jak prestiżowy konkurs „Best Book Design from all over the World”, są również prezentowane podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie i Lipsku oraz w krajach partnerskich. Nagrody przyznawane są w 5 kategoriach: literatura piękna; literatura naukowa i popularnonaukowa (humanistyka, matematyczno-przyrodnicze); książki dla dzieci i młodzieży; podręczniki i literatura fachowa (materiały edukacyjne i szkoleniowe, słowniki, poradniki); sztuka i fotografia (albumy i katalogi); inne (bibliofilskie, mapy, nuty, itp.).

Więcej: https://muzeum.tychy.pl/produkt/tyski-klub-fotograficzny-kron-slask-1978-1983-pdf/

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj