tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 7 kwietnia 2023

Srebrna Linia dla seniorów w Tychach

Srebrna Linia to projekt prowadzony dla tyskich seniorów od 2020 roku. Infolinia spełnia funkcję informacyjną, konsultacyjną, doradczą i interwencyjną. Srebrna Linia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-16.00 pod numerem 793 516 516.

Reklama

senior, telefon
Srebrna Linia dla seniorów w Tychach · fot. Freepik


- Problemy, z którymi do tej pory zgłaszali się seniorzy były bardzo różne. Dotyczyły wsparcia w związku z chorobą np. konieczność zrobienia zakupów, potrzeba opieki lub asysty, problemów z załatwieniem spraw urzędowych, problemów technicznych takich jak awarie sprzętów domowych, komputera, obsługi telefonu, poszukiwania możliwości uzyskania pomocy prawnej czy wparcia w rozwiązaniu trudnej sytuacji życiowej - mówi Maciej Gramatyka, Zastępca Prezydenta ds. Społecznych i dodaje: - Ale często była to po prostu chęć zwykłej rozmowy.

W ramach programu Tyskiej Srebrnej Linii dla Seniora udało się przeprowadzić wiele rozmów z mieszkańcami naszego miasta w wieku emerytalnym, często osobami samotnymi, borykającymi się z problemami zdrowotnymi, bądź o ograniczonej dostępności do wydarzeń społecznych, kulturalnych i innych aktywności przeznaczonych dla środowiska senioralnego. Często rozmowy dotyczyły kwestii oferty opracowanej z myślą o seniorach i dostępnej w naszym mieście.

- Naszym rozmówcom przedstawiliśmy ofertę Klubów Seniora działających w naszym mieście, omawialiśmy zasady funkcjonowania takich placówek i jakie formy aktywności można spotkać w poszczególnych miejscach. Wskazaliśmy również na inne ośrodki integracji i aktywizacji seniorów np. Uniwersytet Trzeciego Wieku lub - w (uzasadnionych przypadkach) usługi dziennej opieki w ośrodkach typu DPS - mówi Iwona Bińkowska, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia.

W sytuacjach, które tego wymagały osoby kontaktujące się pod numer Srebrnej Linii umawiane były na rozmowę - konsultację z psychologiem dostępnym w ramach programu. Główne powody konsultacji to nieradzenie sobie z samotnością, stres związany z nowymi sytuacjami życiowymi, np. przeprowadzki, depresja po stracie bliskiej osoby. Niektórzy z naszych rozmówców skorzystali z możliwości rozmowy ze specjalistą, ale również wielu zasiliło grono Klubów i zintegrowanych grup senioralnych.

Projekt „Srebrnej Linii” jest ujęty w Programie Polityki Senioralnej dla miasta Tychy na lata 2020 - 2027. Realizatorem programu jest Fundacja JESTEM, BO TY JESTEŚ.

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.