Reklama

Wiadomości

  • 11 lutego 2023
  • 14 lutego 2023
  • wyświetleń: 1690

Św. Hubert i kobieta z sarenką: Szołtysek w Promnicach i Uzdrowisku

W poszukiwaniu rzeźby kobiety z sarenką Marek Szołtysek zawitał wraz z ekipą programu "Drogi powsinogi" telewizji TVP3 Katowice do Zameczku Myśliwskiego Promnice oraz do goczałkowickiego Uzdrowiska.

Św. Hubert i kobieta z sarenką: Szołtysek w Promnicach i uzdrowisku
Rzeźba św. Huberta: Szołtysek w Promnicach · fot. TVP3 Katowice


W programie "Drogi powsinogi" Marek Szołtysek przedstawia najciekawsze zakątki południowej Polski. Odwiedza z kamerą miejsca niezwykłe, naznaczone pasjonującą, tajemniczą historią. Tym razem prowadzący program wysłuchał opowieści Głównego Konserwatora Muzeum Zamkowego w Pszczynie - Jana Gałaszka, który przybliżył historię pomnika znajdującego się naprzeciw wejścia do zameczku.

W latach 60. XIX w. przed zameczkiem postawiono odlaną z cynku grupę figuralną przedstawiającą patrona myśliwych św. Huberta z jeleniem, autorstwa Jana Jandy. Rzeźbiarz podobno nadał postaci rysy księcia Hansa Heinricha XI von Hochberga.

Św. Hubert i kobieta z sarenką: Szołtysek w Promnicach i uzdrowisku
Kobieta z sarenką: Szołtysek w goczałkowickim uzdrowisku · fot. TVP3 Katowice


W opisywanym odcinku Szołtysek odwiedza także Bytom oraz Goczałkowice-Zdrój. To właśnie w Uzdrowisku znajduje się figura św. Genowefy z łanią i dzieckiem. Mąż tej postaci był legendarnym założycielem miejscowości. Rzeźba w znalazła się w Goczałkowicach w czasach powojennych.

Link do odcinka programu - kliknij tutaj.

ar / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zamek" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Zamek

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zamek" podaj