Wiadomości

  • 1 lipca 2021
  • 7 lipca 2021
  • wyświetleń: 6853

[WIDEO] Zamknięte skrzyżowanie ulic Andersa i Burschego

Projekt ITS Tychy wkracza w kolejną fazę, która zakłada gruntowną modernizację tyskich skrzyżowań. 5 lipca skrzyżowanie ulic Andersa i Burschego zostało zamknięte dla ruchu za wyjątkiem pojazdów komunikacji zbiorowej. Dla nich zostanie wprowadzono ruch wahadłowy. Prace potrwają w najbliższym czasie łącznie na 14 skrzyżowaniach - sprawdź, gdzie spodziewać się utrudnień w ruchu.

Zamknięte skrzyżowanie ulic Andersa i Burschego - 6.07.2021 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


- Organizacja ruchu zakłada zamknięcie skrzyżowania ulic Andersa i Burschego dla ruchu kołowego, za wyjątkiem pojazdów komunikacji zbiorowej. Ich ruchem sterować będzie sygnalizacja wahadłowa - wyjaśnia Jacek Tuchowski Kierownik Referatu Transportu i Zarządzania Ruchem Drogowym z Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Tychy. - Informacje o zamknięciu będą umieszczone na pobliskich skrzyżowaniach, skorygowane zostaną również tablice drogowskazowe.

- Wyłączenie spowodowane jest gruntowną przebudową skrzyżowania - wyjaśnia Arkadiusz Bąk, z-ca dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. - W pierwszej kolejności stara nawierzchnia zostanie rozebrana, a także przebudujemy kolidujące z projektem sieci. Będziemy prowadzić nasilone prace ziemne, zejdziemy w dolne warstwy nawierzchni i wymieniamy całą konstrukcje dogi. Po przebudowie skrzyżowanie zyska nową geometrię, zmodyfikujemy łuki, poszerzymy ul. Burschego o dodatkowy pas ruchu oraz ustawimy nową sygnalizację świetlną, która będzie włączona do systemu sterowania ruchem. Wszystkie te działania prowadzone są w celu zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy płynności ruchu.By móc przeprowadzić powyższe prace, konieczna jest wycinka kolidujących z projektem 4 drzew oraz szpaleru tuj, które rosną wzdłuż ulicy Burschego. Jak zapewnia MZUiM, projektanci każdorazowo starają się wypracować kompromis między wymogami bezpieczeństwa ruchu a potrzebą zachowania drzew; niestety, nie zawsze to się udaje. Co ważne, w ramach rekompensaty przyrodniczej, przewidziano nasadzenia zastępcze - 30 sztuk drzew.

Kolejne skrzyżowanie, które także zostanie zamknięte dla ruchu, będzie to łączące ul. Grota Roweckiego z ul. Edukacji. Ma to nastąpić najwcześniej w połowie lipca. Szczegóły w tej sprawie zostaną podane w odrębnym komunikacie.

- Wchodzimy w najbardziej newralgiczny zakres prac, który będzie generował utrudnienia w ruchu. Ich nie da się uniknąć - mówi Agnieszka Kijas, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. - Kierowców przepraszamy i jednocześnie prosimy o cierpliwość, o ostrożną jazdę i stosowanie się do znaków. Pamiętajmy, że z chwilą, gdy inwestycja się zakończy, a przejazd przez miasto będzie bezpieczniejszy i sprawniejszy, te wszystkie niedogodności zostaną nam zrekompensowane.

ITS
W 14 lokalizacjach na terenie Tychów trwają prace w związku z rozbudową ITS · fot. MZUiM


Prace w toku w 14 punktachW związku z rozbudową ITS aktualnie trwają prace w 14 lokalizacjach, a niebawem ruszą w kolejnych punktach Tychów. Sprawdź, gdzie dokładnie należy spodziewać się utrudnień w ruchu.

Projekt ITS Tychy wkracza w kolejną fazę, która zakłada gruntowną modernizację tyskich skrzyżowań. W wielu punktach miasta już prowadzone są roboty drogowe, a niebawem ich skala znacznie się rozszerzy.

- Dotychczas zakończyliśmy prace w 13 lokalizacjach, a aktualnie mamy czynnych 14 placów budowy - mówi Arkadiusz Bąk, z-ca dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów.

Ekipy drogowców można spotkać na skrzyżowaniach wzdłuż al. Bielskiej (Bielska/ Budowlanych/ Edukacji, Bielska/ Niepodległości/ Cienista, Bielska/ Czarneckiego/ Cyganerii), ul. Sikorskiego (Sikorskiego - zjazd do Parku Wodnego, Sikorskiego/Uczniowska, Sikorskiego/Tołstoja, Sikorskiego/Żółkiewskiego); a także Piłsudskiego/Tischnera, Edukacji/Grota Roweckiego, Oświęcimska/Marzany/Jaskrów, Edukacji/Wyszyńskiego - Edukacji/Wejchertów, przejściach dla pieszych: Piłsudskiego/Paprocańska, Mikołowska/Leśna i skrzyżowaniu ulic Andersa i Burschego.

Czym jest inteligentne sterowanie?Łącznie w ramach ITS Tychy przebudowanych zostanie blisko 40 skrzyżowań w mieście, ale nie tylko. Powstanie szeroko zakrojona struktura teleinformatyczna, dzięki której stworzona zostanie możliwość sterowania ruchem w mieście. Co to oznacza w praktyce?

- Dzięki systemowi komunikacja ma działać lepiej i bardziej punktualnie, a kierowcy mają przemieszczać się po mieście płynniej - wyjaśnia Artur Kruczek , dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. - Przykładowo, inteligentne sterowanie zapobiegać będzie sytuacjom, kiedy kierowcy denerwują się, stojąc na czerwonym świetle przy zerowym ruchu wokoło, tracąc czas i paliwo. System przeanalizuje dane i jeżeli pozostałe wloty będą wolne, zapali się zielone światło.

ITS potrafi też zapewnić zielone światło autobusom i trolejbusom na wybranych skrzyżowaniach, gdy z analizy danych wyniknie, że pojazdom grozi opóźnienie w stosunku do rozkładu jazdy. Dodatkowo ruch komunikacji miejskiej będzie na bieżąco śledzony na e-mapach.

Sercem całego systemu będzie zlokalizowane w pomieszczeniach stadionu miejskiego Centrum Sterowania Ruchem (CSR). Jego budowa już się zakończyła.

- To tam docelowo będą gromadzone bieżące informacje o ruchu drogowym, tam też będzie główny ośrodek monitorowania ruchu przez system kamer - mówi dyrektor Kruczek. - Przykładowo, gdy dojdzie do wypadku, system natychmiast dostarczy taką informację i umożliwi wyświetlenie komunikatu o utrudnieniach na tablicach zmiennej treści, jakie zostaną rozlokowane w wybranych punktach miasta. Za pomocą tych tablic będzie można informować uczestników ruchu o niebezpieczeństwach i utrudnieniach.

Ponadto w ramach systemu na ulicach pojawią się m.in. stacje monitorujące pogodę, stacje pomiaru zanieczyszczeń i poziomu hałasu, a także tablice informujące o dostępności miejsc parkingowych. Całość uzupełnią tablice informacyjne na przystankach czy urządzenia umożliwiające automatyczne liczenie pasażerów w autobusach. Możliwe będzie również ważenie ciężarówek w ruchu. Prace nad systemem ITS w Tychach rozpoczęły się w 2019 r. i planowo potrwają do połowy 2022. Całkowity koszt wraz z przebudową skrzyżowań to prawie 120 mln zł z czego blisko 85% procent stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z puli na tzw. niskoemisyjny transport miejski dla wydatków kwalifikowanych. Środki te zostały ujęte w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego.

ar / tychy.info

źródło: MZUiM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.