tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 9 stycznia 2021

Fullabilities - katowiccy licealiści i tyszanka o niepełnosprawnościach

Niepełnosprawności, choroby rzadkie i przewlekłe to tematy tabu, które poprzez projekt Fullabilities uczniowie Liceum im. Adama Mickiewicza w Katowicach chcą pokazać w zupełnie innym świetle. Wśród nich jest młoda tyszanka. Projekt od przyszłego tygodnia rozpoczyna swoje działania.

Twórcy projektu Fullabilities. Niektórzy z nich to osoby z niepełnosprawnościami · fot. Fullabilities


Projekt "Fullabilities" jest realizowany w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii'. Jego misją jest szerzenie świadomości społecznej o niepełnosprawności, chorobach przewlekłych i rzadkich. Grupa 10 licealistów chce edukować, szerzyć świadomość i pokazać perspektywę osób, które każdego dnia borykają się z problemami zdrowotnymi. Zależy im na przeciwstawieniu się stereotypom i stygmatyzacji osób z niepełnosprawnościami.

Ich działania zakładają przeprowadzanie wywiadów z osobami mającymi codziennie do czynienia z niepełnosprawnościami, chorobami rzadkimi i przewlekłymi, takimi jak lekarze, psycholodzy czy osoby chore. W mediach społecznościowych będą zamieszczane historie osób, które zmagają się z różnymi chorobami oraz z informacjami na temat danej jednostki chorobowej. W planach jest organizacja tygodni poświęconych chorobom oraz spotkań edukacyjnych w szkołach podstawowych i średnich, które będą uświadamiały na temat o realiów życia z niepełnosprawnością oraz chorobami.

Loading...


- Działamy z wielką pasją i z nadzieją, że będziemy w stanie stworzyć z tego projektu coś przydatnego i inspirującego nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale również dla osób zdrowych. Dwie osoby w naszym zespole są niepełnosprawne - pomimo młodego wieku znają jak własną kieszeń ten temat i problemy związane z pewnymi ograniczeniami - nie tylko fizycznymi, ale również społecznymi - mówi Hanna Pacuła, mieszkanka Tychów i uczennica katowickiego liceum zaangażowana w inicjatywę, która sama zmaga się z niepełnosprawnością.

Młodzi społecznicy zapraszają do śledzenia swoich stron w mediach społecznościowych, gdzie możecie poznać wszystkie osoby z Fullabilities i zapoznać się z pierwszymi treściami edukacyjnymi. Niebawem zostanie uruchomiony dedykowany kanał w serwisie YouTube.

Instagram: www.instagram.com/fullabilities/
Facebook: www.facebook.com/Fullabilities-106894767910421/

Młodzi działacze zachęcają również do wypełnienia ankiety dotyczącej świadomości o niepełnosprawności - znajdziesz ją pod tym linkiem.

Projekt uzyskał patronat honorowy Prorektora ds. Studiów i Studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach oraz Burmistrza Mikołowa.

Portal tychy.info objął projekt Fullabilities patronatem medialnym. Zapraszamy do śledzenia i edukacji własnej na temat trudności i potrzeb osób niepełnosprawnych i chorych.

fullabilities

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.