Wiadomości

  • 30 września 2020
  • wyświetleń: 993

Tychy w gronie samorządowych liderów profilaktyki grypy

Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta ds. społecznych 29 września odebrał w Warszawie tytuł „Nowego Lidera w zakresie profilaktyki grypy”.

Tychy w gronie samorządowych liderów profilaktyki grypy
Tychy w gronie samorządowych liderów profilaktyki grypy · fot. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy


Nagrody wręczono podczas XII Debaty Ekspertów Flu Forum 2020, która odbyła się w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, którego celem jest budowanie świadomości Polaków w zakresie zagrożeń wynikających z grypy i jej powikłań. OPZG co roku wyróżnia samorządy, które „z największym zaangażowaniem i uwzględniając najnowsze osiągnięcia medycyny realizują projekty zdrowotne w zakresie profilaktyki grypy”. Oprócz Tychów tytuł Nowego Lidera otrzymały m.in. Legnica, Pruszcz Gdański, Bolesławiec czy Ostrów Wielkopolski.

Miasto Tychy realizuje od 2016 roku Program profilaktycznych szczepień przeciwko grypie dla osób powyżej 65. roku życia. Program finansowany jest całkowicie z budżetu miasta Tychy.

- Zainteresowanie szczepieniami na grypę wśród seniorów stale rośnie. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom co roku przeznaczamy na ten cel coraz większe środki. W 2016 roku było to 15,5 tysiąca złotych, rok później - 38 tys., a w ubiegłym roku niemal 62 tysiące. Na szczepienia seniorów w tym roku wydamy dwa razy więcej - 112,5 tysiąca złotych - mówi Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta ds. społecznych.

W tym roku gmina planuje wykonać 2500 szczepień. W roku 2019 zaszczepiono 1454 osób, w 2018 - 1375 osób, w roku 2017 - 1188 osób, a w 2016 roku 485 osób.

Kryteria i sposób kwalifikacji uczestników do programu to: wiek powyżej 65. roku życia, choroba przewlekła i/lub niski dochód, mieszkaniec miasta Tychy, wyrażenie zgody na udział w programie i szczepienie oraz badanie lekarskie kwalifikujące beneficjenta do szczepienia. Ponadto o kwalifikacji decyduje kolejność zgłoszeń do podmiotu działalności leczniczej realizującego program. Realizatorem programu jest: Centrum Medyczne „Hipokrates” Sp. z o.o. w Tychach ul. Gen. Ch. De Gaulle’a 49 oraz w filia Przychodni CM Hipokrates ul. Wspólna 3. Wizytę należy umówić telefonicznie pod numerem telefonu 32 411 66 40, a następnie w wyznaczonym terminie udać się do przychodni.

Wykonawca programu dokonuje na bieżąco monitoringu przekazuje do Wydziału Zdrowia w Urzędzie Miasta informacje dotyczące jego realizacji oraz składa sprawozdanie końcowe po wykonaniu programu Po kilku latach od wdrożenia programu planowane jest wykonanie kompleksowej analizy, w tym współczynnika zapadalności na grypę i jej powikłań oraz ocenę stanu epidemiologicznego dot. grypy.

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.