Wiadomości

  • 20 września 2020
  • 21 września 2020
  • wyświetleń: 3486

[Szlaki górskie] Cudze chwalicie, swego nie znacie

W ramach naszego cyklu [https://www.tychy.info/wiadomosci/tag/2951]szlaki górskie Beskidów[/url] prezentujemy kolejną propozycję. Dziś chcemy zabrać Was na Równicę i Trzy Kopce Wiślańskie w Beskidzie Śląskim. O tych terenach można rzec: "Cudze chwalicie, swego nie znacie".

Cudze chwalicie, swego nie znacie
Cudze chwalicie, swego nie znacie · fot. Schronisko prywatne "Telesforówka"


W trasę wybraliśmy się w dość upalny, sierpniowy dzień. Do miejsca startowego naszej wędrówki, Ustronia Polany, dotarliśmy autobusem komunikacji zastępczej, która jeździ na trasie Czechowice-Dziedzice - Wisła Uzdrowisko, lub do Wisły Głębce ze stacji Bielsko-Biała Główna.

W pierwszej części wyprawy, pod Równicę, weszliśmy szlakiem czerwonym. Warto wiedzieć, że droga oznaczona tym kolorem jest dość stroma i przechodzi przez asfaltową drogę na Równicę, na którą można wjechać również samochodem. Na Równicę, szczyt liczący 884 metry nad poziomem morza, weszliśmy po półtorej godziny wędrówki.

gościniec równica
Wnętrze gościńca na Równicy · fot. www.facebook.com/Gościniec-Równica


Pod samym szczytem znajduje się ciekawa restauracja. Mowa o "Gościńcu", który do 2016 roku był schroniskiem PTTK. Pierwszy obiekt w tym miejscu powstał w 1926 roku. Trzy lata później obiekt odkupił Oddział Górnośląski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Katowicach i w ciągu niecałych dwóch lat praktycznie od nowa wybudował stylowe, drewniane schronisko.

Obiekt ten może pochwalić się również inną ciekawą historią z czasów II wojny światowej. W 1942 w schronisku zainstalował się posterunek obserwacyjny Luftwaffe. Na dachu budynku wzniesiono 3-metrową wieżę, z której żołnierze zaczęli wkrótce prowadzić obserwacje alianckich samolotów, latających nad cele położone na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim. Obsługa posterunku, poza dowódcą składająca się z samych Czechów wcielonych do armii niemieckiej, mieszkała w schronisku.

równica
Górski Park "Równica" oraz widoki · fot. www.rownica.pl


Również i obecnie "Gościniec" może pochwalić się wysokim standardem, który ubogacają też atrakcje, które znajdują się w jego najbliższej okolicy. Na miejscu goście mają do dyspozycji wspólny salon i mogą bezpłatnie korzystać z prywatnego parkingu. W obiekcie działa restauracja oraz bar. Obok gościńca znajduje się "Górki Park Równica", w którym znajduje się całoroczny tor saneczkowy, kino 7D, kino sferyczne oraz zjeżdżalnia dla dzieci. Jest również możliwość wypożyczenia quadów.

W dalszą wędrówkę wybraliśmy się szlakiem niebieskim, którym możemy dojść do Trzech Kopców Wiślańskich, które będą drugim celem naszej wycieczki. Jest dość przyjemna i mało wypiętrzona trasa - będziemy musieli wejść jedynie na Orłową oraz Zakrzosek. Co ciekawe, mimo bliskości Równicy, która jest dość popularnym miejscem wypadów, podczas naszej wędrówki spotkaliśmy naprawdę mało osób.

Cudze chwalicie, swego nie znacie
Widoki z Trzech Kopców Wiślańskich · fot. Schronisko prywatne "Telesforówka"


Naszym drugim celem tego dnia były Trzy Kopce Wiślańskie oraz prywatne schronisko, które powstało w tym miejscu kilka lat temu - "Telesforówka". Pierwszy obiekt w tym miejscu powstał w 1994 roku. Nowy budynek został oddany do użytku w 2018 roku. To właśnie "Telesforówkę" wybraliśmy na dłuższy odpoczynek. Dlaczego? Miejsce to jest ciche, ponadto roztaczają się z niego naprawdę piękne widoki na szczyty Beskidu Śląskiego: Czantorię, Równicę, Orłową, Błatnią, Klimczok, Kotarz, Grabową, Skrzyczne, Baranią Górę. Można z niego zobaczyć nawet Zaporę Goczałkowicką! W obiekcie znajduje się 25 miejsc noclegowych. Można tam skosztować naprawdę pysznych, domowych potraw.

Po dość długim pobycie w "Telesforówce" wybraliśmy się w dalszą drogę szlakiem żółtym na Smerekewiec oraz potem Przełęcz Salmopolską, skąd odjeżdżają autobusy "Komunikacji Beskidzkiej" do Bielska-Białej. Cała wędrówką, oraz Ustronia Polany do Przełęczy Salmopol, zajęła nam 6 godzin i 15 minut przy pokonanych 17 kilometrach. Suma przewyższeń? 1010 metrów.

mp / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Beskidy dla każdego" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Beskidy dla każdego

W sezonie wiosenno-letnim przygotowujemy dla Was nasze propozycje tras górskich o różnych stopniach zaawansowania. W cyklu wideo "Beskidy dla każdego" skupiamy się przede wszystkim na trasach łatwych, dostępnych dla szerokiego grona turystów. Mówimy o walorach przyrodniczych szlaków, zapleczu turystycznym, historii beskidzkich schronisk. Dajemy też wskazówki dotyczące tego, jak dojechać, gdzie zaparkować samochód i z którego miejsca najlepiej rozpocząć wędrówkę. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Beskidy dla każdego" podaj