tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 18 czerwca 2020
  • 22 czerwca 2020

Długi trawnik obniża temperaturę podłoża - eksperyment TZUK

Aby zobrazować, jakie korzyści dla miasta niesie wstrzymanie pokosu traw, Tyski Zakład Usług Komunalnych przeprowadził w sobotę, 13 czerwca eksperyment polegający na mierzeniu temperatury podłoża w miejscach z bujnym trawnikiem, krótkim trawnikiem oraz na betonowym parkingu i chodniku. Jakie otrzymał wyniki?

eksperyment
Tyski Zakład Usług Komunalnych przeprowadził eksperyment polegający na pomiarze temperatury podłoża ze skoszoną trawą, bujną trawą oraz betonowej nawierzchni · fot. TZUK


Wielu tyszan zastanawia się, kiedy zostanie skoszona trawa na terenie miasta. W niektórych miejscach jest ona już bardzo odrośnięta. To rezultat tegorocznej polityki pokosów Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych. Zasady przyjęte na ten sezon to zmniejszenie liczby pokosów, różnicowanie koszenia dla różnych miejsc (różna będzie częstotliwość i długość przycinania), zwiększenie wysokości koszonej trawy do ok.10-15 cm oraz doraźne podejmowanie decyzji odpowiednio do rozwijającej się sytuacji. Wprowadzone zostaną strefy koszenia, tj. koszone na całej powierzchni będą tereny otwarte, natomiast w terenie zadrzewionym zachowana zostanie naturalnie rosnąca trawa - jak długo będzie to sprzyjało tym terenom. Celem jest utrzymanie wilgotności gleby wokół drzew w trosce o ich kondycję. Wszystkie te rozwiązania są związane z prognozowanymi suszami.

eksperyment
Pomiar temperatury betonowej nawierzchni w upalny dzień · fot. TZUK


Niekoszone trawniki mogą nieść miastu wiele korzyści związanych ze zdrowiem i komfortem życia mieszkańców. Wśród nich jest m.in. obniżenie odczuwalnych wysokich temperatur - niekoszony trawnik przyczynia się do lokalnego obniżenia temperatury, czyli ograniczenia tzw. miejskich wysp ciepła.

- Ograniczanie koszenia trawników jest szczególnie istotne wewnątrz osiedli. W największe upały zjawisko to tworzy z zabudowanej części miasta miejsca trudne do życia. Korzyści to obniżanie temperatury miejsca, utrzymanie różnorodności biologicznej oraz minimalizacja hałasu. Można przyjąć koszenie pasów przy krawężniku np. do ok. 1 metra i ograniczenie koszenia pozostałej części do liczby cięć przyjętej dla łąk kwietnych i dzikich, tj. np. raz w roku, jesienią lub 2 razy - informuje Róża Jaros z TZUK.

Aby zobrazować, jakie korzyści niesie wstrzymanie pokosów, TZUK przeprowadził eksperyment polegający na mierzeniu temperatury powietrza tuż nad trawnikami nieskoszonymi, trawnikami krótko skoszonymi oraz nad nawierzchnią betonową w czasie upału. Badanie przeprowadzono w upalną sobotę, 13 czerwca.

eksperyment
Pomiar temperatury podłoża z krótką trawą z prześwitami · fot. TZUK


Wyniki, jakie otrzymano są następujące:
  • podłoże z trawą długą, bujną miało temperaturę ok. 25 st. Celsjusza,
  • podłoże z trawą wykoszoną równo lub z prześwitami suchej gleby - temp. ok. 30 st. Celsjusza,
  • nawierzchnia betonowego parkingu z samochodami wystawionymi na promienie słoneczne oraz chodnik osiedlowy - temp. ok 41 st. Celsjusza.


TZUK zachęca do przeprowadzenia takiego eksperymentu samodzielnie.

eksperyment
Pomiar temperatury podłoża z długą trawą · fot. TZUK

ar / tychy.info
źródło: Tyski Zakład Usług Komunalnych w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.