Wiadomości

  • 31 grudnia 2019
  • 1 stycznia 2020
  • wyświetleń: 2167

Zintegrowany rower miejski popularny w Metropolii

Ponad 40 tysięcy przejazdów rowerami Nextbike między miastami Górnośląsko- Zagłebiowskiej Metropolii, to bilans pierwszego roku funkcjonowania systemu zintegrowanych wypożyczalni miejskich.

Tyski Rower Miejski
fot. Metropolia GZM


- Dane, jakie otrzymujemy od kwietnia, pierwszego miesiąca kiedy można się było przemieszczać między miastami wykazują tendencję rosnącą. Pokazują, że to rozwiązanie zostało zaakceptowane przez użytkowników rowerów - zaznacza Karolina Mucha-Kuś, dyrektor Departamentu Projektów i Inwestycji. - Zaczynaliśmy w kwietniu tego roku. Po pierwszym miesiącu funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Rowerów Miejskich między pierwszymi współpracującymi 4 miastami przemieszczano się ok. 6 tys. razy. Kilka miesięcy później rodzina miast wzrosła o 3 kolejne, co miało wpływ na wzrost statystyk tego typu przejazdów - tłumaczy.

Zintegrowany system rowerów miejskich Nextbike, który liczy ok. 1,6 tys. rowerów standardowych, pozwala na oddawanie wypożyczonego sprzętu w innych miastach. Początkowo w kwietniu br. rozwiązanie to obejmowało Katowice, Sosnowiec, Tychy oraz Chorzów. Potem do „rodziny” przyłączyły się Siemianowice Śląskie, Zabrze oraz Gliwice. Metropolia jest odpowiedzialna za finansowanie relokacji rowerów. To znaczy, że wypożyczenie roweru w jednym mieście i pozostawienie go w innym, nie wiąże się z żadnymi wydatkami po stronie samorządów, czy samych rowerzystów. Łącznie w tym roku Metropolia dofinansowała 3,6 tys.relokacji.

W 2019 roku użytkownicy wypożyczali rowery blisko 800 tys. razy. Dokonali łącznie ok. 43 tys. przejazdów między miastami. Najchętniej przemieszczano się między Katowicami i Chorzowem- łącznie ok. 23 tys. razy. Chętnie podróżowano między Chorzowem i Siemianowicami Śląskimi - ok. 3,9 tys. razy oraz Katowicami i Siemianowicami- ok. 2,3 tys.razy.

- Obserwacja ruchu użytkowników systemu pokazała, jak ważna jest odpowiednia infrastruktura rowerowa, aby zachęcić do przemieszczania się między miastami - wyjaśnia Marcin Dworak, oficer rowerowy Metropolii. - Dlatego dla Metropolii tak ważne prócz inwestowania w obecne systemy wypożyczalni a w przyszłości w Rower Metropolitalny jest tworzenie tras rowerowych łączących miasta Metropolii - dodaje.

Górnośląsko- Zagłębiowska Metropolia zapewnia gotowość do kontynuacji dalszej integracji systemów w gminach w roku 2020 oraz rekomenduje samorządom ujednolicenie terminów rozpoczęcia i zakończenia sezonu funkcjonowania wypożyczalni.

Zintegrowany rower miejski popularny w Metropolii

BM / tychy.info

źródło: GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.