Wiadomości

  • 31 grudnia 2019
  • wyświetleń: 1848

Oświetlenie wertykalne na 19 przejściach dla pieszych na 12 ulicach

Zakończyły się właśnie prace przy montażu oświetlenia wertykalnego. Nowe oświetlenie pojawiło się na 19 wybranych przejściach dla pieszych na 12 tyskich ulicach. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania pieszy na przejściu i w jego pobliżu jest bardziej dostrzegalny przez kierowców.

Oświetlenie wertykalne to nowoczesna forma doświetlenia tarcz przejść dla pieszych. Zarówno samo przejście jak i strefa oczekiwania pieszego są doświetlone tzw. lampą wertykalną. - Warunkiem koniecznym dla zapewnienia widoczności osób na jezdni jest wygenerowanie odpowiedniego kontrastu między sylwetką pieszego, a tłem - czyli najczęściej jezdnią. Osoby ubrane zarówno w jasne, jak i ciemne ubrania są przy tego typu oświetleniu doskonale widoczne. Osiąga się to dzięki instalacji lamp świecących pod kątem bezpośrednio na przejście i jego najbliższe otoczenie - mówi Artur Kruczek z Urzędu Miasta w Tychach.

Nowe oświetlenie pojawiło się na ulicy: Oświęcimskiej, Edukacji, Stoczniowców, Burschego, Bielskiej, Piłsudskiego, Katowickiej, Towarowej, Niepodległości, Metalowej, Wyszyńskiego i Jedności. W sumie w 19 punktach miasta. - Odpowiednie oświetlenie przejść dla pieszych zdecydowanie poprawia poziom bezpieczeństwa i odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu nieszczęśliwym zdarzeniom. To właśnie ten argument - zła widoczność - jest najczęściej podawany jako przyczyna wypadków. To od oświetlenia zależy w dużej mierze bezpieczeństwo pieszego na przejściu, dlatego m.in. inżynierowie ruchu analizują i wdrażają różne rozwiązania, by to poczucie bezpieczeństwa zwiększyć. Ono jest dla nas priorytetem - mówi Aneta Moczkowska, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

W ciągu ostatnich kilku lat oświetlenie wertykalne pojawiło się w kilkunastu różnych lokalizacjach na terenie miasta m.in. na ul. Dmowskiego, Armii Krajowej, Sikorskiego, Oświęcimskiej, Katowickiej, Żwakowskiej, Elfów, Wyszyńskiego, Mikołowskiej czy ulicy Stoczniowców.

Koszt wykonania oświetlenia wertykalnego jednego przejścia zależy m.in. od ilości punktów świetlnych, dlatego ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.