Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 6 października 2019
  • 7 października 2019

13 października wybory parlamentarne. Co trzeba wiedzieć?

W niedzielę, 13 października będziemy wybierać 460 posłów i 100 senatorów. Prawo do głosowania ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Co trzeba wiedzieć, by móc zagłosować?

Do 7 października można złożyć wniosek o udostępnienie spisu wyborców np. w przypadku, gdy mamy wątpliwości czy znajdujemy się na liście wyborców.

Do 8 października możemy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Dotyczy to osób, które np. nie posiadają stałego zameldowania lub są zameldowane czasowo na terenie miasta, a będą przebywać w Tychach w dniu wyborów.

- Jeśli chcesz zagłosować w Tychach, a jesteś tutaj zameldowany jedynie na pobyt czasowy, musisz dopisać się do spisu wyborców. Wiele osób o tym zapomina i zakłada, że sam fakt zamieszkania upoważnia ich do głosowania w danym mieście. Tak nie jest. Aby nie mając stałego meldunku móc wziąć udział w wyborach, wystarczy złożyć wniosek zawierający dane osobowe oraz adres, pod którym wyborca będzie przebywać w Tychach w dniu głosowania - mówi Piotr Solik z UM Tychy.

Do 11 października w godzinach pracy Urzędu Miasta można otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Powinien je mieć każdy, kto chce oddać głos np. w innym mieście czy kraju.

- Jeśli wyjeżdżasz, a chciałbyś wziąć udział w głosowaniu możesz otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki zaświadczeniu możesz zagłosować w dowolnym obwodzie głosowania na terenie kraju i za granicą - mówi Ewa Grudniok z UM Tychy.

- Zaświadczenie o prawie do głosowania można odebrać osobiście albo przez upoważnioną na piśmie osobę. W upoważnieniu wskazuje się imię (imiona) i nazwisko oraz nr PESEL wyborcy oraz pełnomocnika - dodaje Piotr Solik.

W Tychach głosujemy w 66 obwodach, w tym 63 stałe i 3 odrębne. Głosowanie trwa od godz. 7.00 do 21.00.

Informacje dotyczące m.in. adresu siedziby komisji, oznaczenia, które lokal jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, oraz wskazania nazwy ulic wraz z przypisanymi komisjami można znaleźć pod linkiem: bip.umtychy.pl/wybory/171/1/3591.

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.