Wiadomości

  • 24 września 2018
  • wyświetleń: 4631

Otrzymaliście SMS-a ostrzegającego przed silnym wiatrem? To alert RCB

W niedzielę, 23 września Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o prognozowanym silnym wietrze. Osoby posiadające telefony komórkowe otrzymały SMS-owe powiadomienie o zagrożeniu z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

telefon, komórka, alert rcb
Alert RCB · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Od lipca tego roku trwa pilotaż #AlertRCB. Ostrzeżenie jest wysyłane dla bezpieczeństwa, tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy bezpośrednio zagrożone jest życie. Otrzymywać go będą osoby przebywające na potencjalnym obszarze zagrożenia. Wiadomość z ostrzeżeniem ma pomóc uniknąć niebezpieczeństwa lub zminimalizować jego skutki.

Alert RCB powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb np. policji, straży pożarnej, urzędów i instytucji centralnych np. IMGW oraz urzędów wojewódzkich. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego, non stop monitoruje sytuację pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń - 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

W trakcie pilotażu najmniejszym obszarem, na który może być wysyłany Alert RCB, jest województwo. Operatorzy sieci komórkowych intensywnie pracują nad technicznym rozwiązaniem, które umożliwi wysyłanie powiadomień z ostrzeżeniami na obszar mniejszy, docelowo ma to być powiat.

BM / tychy.info

źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.