Wiadomości

  • 18 września 2018
  • wyświetleń: 1261

Dziś policjanci wyłapują kierowców rozmawiających przez telefon

Za nami:

Policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą dzisiaj ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą "Telefony", koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Mają one na celu egzekwowanie stosowania się kierujących do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością porusza się pojazd, pokonujemy nawet kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

- Zakaz korzystania z telefonu, który trzymamy w ręku, dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, a więc również rowerzystów. Przy czym "korzystanie z telefonu" to nie tylko rozmowa, zabronione jest również pisanie SMS-ów, przeglądanie Internetu, przewijanie menu, itp. - przypominają policjanci.

Mundurowi sugerują, by w sytuacji, gdy nie możemy obejść się bez telefonu bo np. jest naszym narzędziem pracy, powinniśmy wówczas wyposażyć się w tzw. zestaw słuchawkowy, za pomocą którego można prowadzić rozmowę telefoniczną bez użycia rąk. Niektóre z tego typu sprzętów charakteryzują się całkowitą obsługą głosową.

Aktualnie policja prowadzi akcję informacyjno-edukacyjną pn. "Patrz i słuchaj". Jej celem jest przypominanie, że telefony, tablety czy też urządzenia GPS pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze. Policyjne działania pn. "Telefony" wpisują się w cele prowadzonej akcji.

new / tychy.info

źródło: KWP Katowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.