Wiadomości

  • 4 września 2018
  • wyświetleń: 1149

Policjanci obserwują skrzyżowania i miejsca, gdzie dochodzi do potrąceń

Za nami:

Dzisiaj do godz. 22.00 potrwają ogólnopolskie działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tym razem policyjna akcja jest skierowana na pieszych i rowerzystów, czyli niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W ramach dzisiejszej akcji „NURD” policjanci w szczególności będą obserwowali skrzyżowania, przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe i główne ciągi komunikacyjne, czyli wszystkie te miejsca gdzie najczęściej dochodzi do potrąceń. Celem takich działań jest przede wszystkim ograniczenie oraz w miarę możliwości wyeliminowanie zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci będą również zwracać szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących pojazdami, mogące doprowadzić do zagrożeń dla pieszych uczestników ruchu drogowego.

- Przypominamy kierującym, że rozpoczął się rok szkolny i należy się spodziewać, wzmożonego ruchu w pobliżu szkół, gdzie można spotkać dzieci i młodzież. Są to uczestnicy ruchu drogowego, którym należy poświęcić szczególną uwagę. Zdarza się, że dzieci zwłaszcza, gdy poruszają się w grupie i są zaabsorbowane rozmową, zachowują się lekkomyślnie, np. przebiegają przez jezdnię albo chodzą niewłaściwą stroną drogi - sygnalizują policjanci.

Aktualnie policja prowadzi działania pn. „Bezpieczna droga do szkoły” ukierunkowane na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w pobliżu szkół. - Uczulamy kierujących, aby szczególnie w tych miejscach jeździli ostrożnie i zwracali uwagę na najmłodszych uczestników ruchu - apelują mundurowi.

Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Pamiętajmy, aby szykując wyprawkę szkolną dla dziecka zadbać również o to, by przy jego odzieży wierzchniej (na plecaku, na kurtce) koniecznie umieścić element odblaskowy.

Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

BM / tychy.info

źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.