Wiadomości

  • 25 stycznia 2018
  • 26 stycznia 2018
  • wyświetleń: 3286

Tyska fundacja powiązana z neonazistowskim skandalem?

Nie gasną echa afery związanej z działającą w Wodzisławiu Śląskim neonazistowską organizacją. Okazuje się jednak, że w naszym mieście również miało dochodzić do aktów rasistowskich i faszystowskich. Prezydent Dziuba podejmuje kroki prawne.

Mowa o zarejestrowanej w bielskim sądzie, ale działającej na terenie Tychów z siedzibą przy ul. Hubala organizacją Orle Gniazdo. Politycy .Nowoczesnej skierowali do prezydenta Andrzeja Dziuby oficjalnie pismo, w którym wnioskują o zbadanie przez tyskie władze działalności fundacji i jej delegalizacji.

W ubiegłą sobotę dziennikarze programu interwencyjnego stacji TVN zdecydowali się na emisję reportażu „Polscy neonaziści”. Z materiału przedstawionego w Superwizjerze wynika, że działająca na terenie naszego miasta fundacja Orle Gniazdo jest głęboko zaangażowana w promocję treści faszystowskich. Orle Gniazdo jest głównym organizatorem Festiwalu „muzyki tożsamościowej”. Według .Nowoczesnej pod przykrywką wydarzenia kulturalnego organizowany jest zlot sympatyków doktryny faszystowskiej.- W konsekwencji, Fundacja jest z dużym prawdopodobieństwem zaangażowana w propagowanie treści faszystowskich, a przynajmniej akceptowała obecność i promocję takich treści podczas organizowanego przez siebie festiwalu […] Mimo publicznego eksponowania treści i symboli o charakterze oczywiście faszystowskim organizatorzy Festiwalu nie reagowali na takie działania i nie powiadomili o nich organów ścigania. Zatem działalność Fundacji polegająca na organizacji Festiwalu powinna być sprawdzona pod kątem zgodności z prawem przez sądem na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach. W związku z tym, w przypadku Fundacji, która ma siedzibę na terenie Tychów uprawniony do złożenia wniosku do sądu jest wykonujący obowiązki starosty prezydent miasta Tychy. Taki wniosek w przypadku Fundacji jest w pełni uzasadniony, ponieważ jej działalność może stanowić rażące naruszenie prawa. Każda organizacja, która odwołuje się do ideologii faszyzmu lub której działalność dopuszcza nienawiść rasową, jest nielegalna […] Jeśli wykazane zostanie, że pod pozorem organizacji festiwalu „muzyki tożsamościowej” Fundacja propagowała treści faszystowskie lub rasistowskie, jej działalność powinna zostać uznana za sprzeczną z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej, a sama Fundacja - zdelegalizowana - przekazuje w piśmie do prezydenta Tychów Adam Szłapka, sekretarz generalny Nowoczesnej, poseł na Sejm RP.

We wtorek prezydent Tychów, Andrzej Dziuba odniósł się do zgłoszonego również przez lokalne środowisko partii apelu. Na swoim Facebooku zobowiązał się do podjęcia odpowiednich kroków prawnych.

Loading...


W międzyczasie na Facebooku Fundacji Orle Gniazdo ukazało się oficjalne stanowisko oświadczenie organizatorów Festiwalu Orle Gniazdo.

Loading...

joa / tychy.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.